Jesteś tutaj: Start / Z życia szkoły

Z życia szkoły

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Mikołajki w 3a

Mikołajki w 3a

09
12.2019

Przejdź do - Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Krakowa

 

 W dniu 02.12.br. klasy VII a, VII b i VI a pod opieką p. G. Kozakiewicz, p. M. Stankiewicz, p. S. Wiśniewskiej i p. A. Wierzyckiej miały okazję odbyć fascynującą podróż w czasie, zwiedzając muzeum „ Podziemia Rynku Krakowa”.
 
     Odbyliśmy wędrówkę po średniowiecznym rynku krakowskim, aby odbyć tę podróż musieliśmy zejść pod bruk Rynku na głębokość pięciu metrów. Średniowieczny Rynek tętnił życiem. Ludność trudniła się wtedy handlem i rzemiosłem. Rynek w tym okresie był największym targowiskiem Europy – „sercem” Krakowa, a ogromna ilość niewywożonych śmieci w ciągu wieku spowodowała podniesienie płyty Rynku do współczesnego poziomu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć m. in. zrekonstruowane szczątki ludzkie znalezione w trakcie wykopalisk, średniowieczne sposoby mierzenia i ważenia, makietę miasta z wieku XV, zrekonstruowane warsztaty pracy ówczesnych mieszkańców, narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Dowiedzieliśmy się, że obszar Rynku i przyległych mu ulic, zanim stały się osadą był wielkim cmentarzyskiem.
     Oprócz „ Podziemia Rynku” odbyliśmy podróż po współczesnym  Rynku Krakowa, podziwiając świąteczne ozdoby bożonarodzeniowe, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój.
       Był to dzień pełen wrażeń, który na pewno długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.

07
12.2019

Konkurs na kartkę świąteczną w języku angielskim lub niemieckim

 KONKURS NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM LUB NIEMIECKIM

  Zapraszamy do udziału w konkursie!
 
ZASADY UCZESTNICTWA:
 
  1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV - VIII.
  2. Zadaniem uczestników jest przedstawienie nastroju oraz tradycji Świąt Bożego Narodzenia w postaci kartki świątecznej wraz z umieszczonymi na niej życzeniami w języku angielskim lub niemieckim.
  3. Kartka powinna być wykonana w formacie składanej pocztówki nie większym niż A5 oraz dowolną, wybraną przez siebie techniką plastyczną.
  4. Każdy uczeń możedostarczyć maksymalnie dwie prace: jedną w języku angielskim, a drugą w języku niemieckim.
  5. Prace konkursowe oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych : klasy IV – VI oraz klasy VII – VIII.
  6. Prace będą ocenianie  w dwóch kategoriach językowych: angielskim i niemieckim.
  7. Prace uczestników oceniane będą przez Komisję, która będzie uwzględniać:
         - zgodność z tematem;
         - ogólne wrażenie artystyczne wykonanej pracy;
         - oryginalność, pomysłowość, wkład pracy, estetykę wykonania;
         - poprawność językową.
 
Każda praca musi zawierać następujące dane:
       - Imię i nazwisko autora pracy oraz klasę.
 
TERMIN ODDANIA PRAC :  do  9  grudnia 2019 roku do nauczycieli języka angielskiego lub niemieckiego
 
 Organizatorzy:
Nauczyciele języków obcych

02
12.2019

Konkurs z chemii

KONKURS Z CHEMII

Zapraszam uczniów klas VII i VIII do wzięcia udziału w konkursie chemicznym pt. „W świecie cząsteczek”.

Konkurs polega na wykonaniu modelu wybranego związku chemicznego składającego się z co najmniej 8 atomów. Do przygotowania modelu kulkowego uczniowie mogą użyć modeliny, piłeczek pingpongowych, bombek choinkowych, kulek styropianowych, wykałaczek, zapałek itp. Uczniowie do modelu muszą dołączyć imię, nazwisko, klasę oraz nazwę związku, który dany model obrazuje.

Podczas konkursu ocenie podlegać będą:

-pomysłowość doboru związku chemicznego

- uwzględnienie masy i rodzaju atomów (wielkość i barwa kulek)

-uwzględnienie wiązań chemicznych występujących w danym związku

- estetyka pracy

Dyskwalifikacji podlegać będą modele nieopisane oraz modele nie przedstawiające rzeczywistego związku chemicznego.

Prace należy składać u nauczyciela chemii do dnia 12.12.19

Bliższe informacje na temat konkursu można uzyskać u nauczyciela chemii

 

Organizator: Anna Dzierwa-Jaromin

 

02
12.2019

Przejdź do -   Lekcja historii w Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu

Lekcja historii w Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu

  

„Arbeit macht frei” - taki napis przywitał uczniów klasy 8 a 27.11.2019 r. w Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Celem wycieczki było poznanie zjawiska Holocaustu, uświadomienie młodzieży wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunek ludzi cierpiących i umierających , bez prawa do godności. Zwiedzanie rozpoczęto od wystaw urządzonych w niektórych barakach, poprzez komory gazowe, krematorium oraz obóz w Brzezince.

Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na naszych wychowankach olbrzymie wrażenie i pozwolił przynajmniej częściowo uświadomić sobie skalę Holokaustu.

                                                                                                                                      J. Popowicz

29
11.2019

Przejdź do - UCZNIOWIE SP 14 NA WYDZIALE CHEMII W KRAKOWIE

UCZNIOWIE SP 14 NA WYDZIALE CHEMII W KRAKOWIE

W dniu 05.11.19 uczniowie klasy siódmej i ósmej Szkoły Podstawowej nr 14 w Jaworznie pod opieką nauczycieli p. Marzeny Stankiewicz, p. Anny Wierzyckiej i p. Anny Dzierwy- Jaromin odwiedzili Wydział Chemii UJ w Krakowie. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat historii skroplenia gazów i zastosowania kriogeniki oraz mieli możliwość zobaczyć na własne oczy szereg doświadczeń przedstawiających niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach. Były to następujące eksperymenty: zjawisko Leidenfrosta, powstawanie mgieł, piany, zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych, skraplanie i zestalanie argonu, rozdzielanie skroplonego powietrza na składniki, spalanie mieszaniny piorunującej itp. Wszyscy wrócili do Jaworzna zadowoleni i z bagażem nowej wiedzy i doświadczeń .

 

Anna Dzierwa-Jaromin

 

12
11.2019

Przejdź do - List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Pan Prezydent RP – Andrzej Duda
 przesyła podziękowanie i niespodziankę
dla uczestników Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała”
 
 
Adresatami podziękowania są uczniowie klasy 2b, którzy pod kierunkiem swojej wychowawczyni – Małgorzaty Kozioł  w roku 100 lecia odzyskania przez  Polskę niepodległości realizowali Projekt Ludmiły Fabiszewskiej „Piękna Nasza Polska Cała”.
W ramach projektu klasa wykonała szereg zadań o charakterze patriotycznym: aktywnie uczestniczyła w szkolnych imprezach związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowała i przedstawiła taniec flag przy muzyce, wysłała kartki z pozdrowieniami do Powstańców. Uczniowie w ramach zajęć „Programowanie na dywanie” uczestniczyli w trzydniowych warsztatach – „100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”.  Zawiązał się klasowy zespół wokalny „Biało-Czerwone Nutki”, który trzykrotnie z powodzeniem brał udział w konkursach patriotycznych na terenie miasta Jaworzna. Wysłano ponad 100 kartek promujących piękne miasto Jaworzno do rówieśników z całej Polski i tyle samo wróciło z różnych zakątków kraju do nas i jeszcze wiele innych.
Na zakończenie projektu uczniowie wraz z wychowawczynią napisali „List do Polski”, który wysłali do Kancelarii Prezydenta RP.
8 listopada 2019 r. w przeddzień Święta Niepodległości dyrektor szkoły pani Anna Szymanek przekazała koordynatorce projektu – Małgorzacie Kozioł List od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy zawierający podziękowanie za wkład pracy w realizację projektu: "Piękna nasza Polska cała". Pan Prezydent przekazał także niespodziankę – flagę, znak przynależności do polskiej wspólnoty.
Jest nam niezmiernie miło i jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami.

10
11.2019

Przejdź do - Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Code Week 2019

Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Code Week 2019

Finał Code Week 2019
2 Nagrody
w Ogólnopolskim Konkursie EduSense Uczymy Dzieci Programować
trafiają do klasy II „b” z  SP 14
 
Dziewczynki i chłopcy z klasy II „b” wraz ze swoją wychowawczynią Małgorzatą Kozioł z ogromną radością i satysfakcją mogą pochwalić się osiągnięciami w ogólnopolskim konkursie Code Week 2019. O udziale w konkursie zadecydowała akceptacja przez organizatorów EU Code Week 2019 zgłoszonych wydarzeń do realizacji. Każdego dnia w czasie trwania Code Week 2019  wykonywaliśmy zadania oraz zamieszczaliśmy na fanpage EduSense relacje zdjęciowe i filmowe potwierdzające nasze zmagania. Na zakończenie wysłaliśmy do koordynatorów Ogólnopolskiego Programu sprawozdanie z przebiegu akcji w formie ankiety elektronicznej. Nasz trud został dostrzeżony i nagrodzony.
Właśnie otrzymaliśmy nagrodę główną - matę do kodowania oraz nagrodę gwarantowaną (za wykonanie dużej ilości zadań) w postaci Puzzli AR rozszerzających rzeczywistość. O tym, że warto uczyć się programowania,  drugoklasistów  z SP 14 nie trzeba już przekonywać. Do sukcesu w dużej mierze przyczyniły się Ozoboty, które trafiły do nas w trakcie konkursu. Dzięki nim nasze zajęcia zyskały na atrakcyjności.
Jesteśmy dumni, że mogliśmy wspólnie z innymi uczestnikami z całej Europy z powodzeniem brać udział w tak ogromnym przedsięwzięciu.
 

07
11.2019

Przejdź do - Wycieczka na rewię na lodzie

Wycieczka na rewię na lodzie

Wycieczka na rewię na lodzie 

4 listopada 2019 r. klasy młodsze wzięły udział w pięknym widowisku polskich artystów, które miało miejsce na Stadionie Zimowym w Sosnowcu. Tytuł widowiska: „Przygody Sindbada Żeglarza” – była to baśniowa opowieść przedstawiona w formie rewii na lodzie. Przedstawienie trwało ponad godzinę i zrobiło na nas ogromne wrażenie. Z dużym zaciekawieniem na tle pięknej scenografii podziwialiśmy statek z piratami, pokazy pirotechniczne, akrobacje cyrkowe oraz nieprzeciętne umiejętności łyżwiarzy. Zobaczcie sami…

                                                                                                                        Małgorzata Kozioł

04
11.2019

Przejdź do - Konkurs fotograficzny

Konkurs fotograficzny

Jesień w obiektywie

 

Jesień w obiektywie to szkolny konkurs fotograficzny, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas 4 – 8. Pogoda tej jesieni rozpieszczała nas dlatego możliwość wykonania fotografii była ogromna. Uczniowie mieli do wykonania dwa zdjęcia krajobrazu jesiennego. Na fotografiach pojawiły się w różnych ujęciach drzewa, kolorowe krzewy, czerwone muchomory i kasztany.

W konkursie I miejsce zostało przyznane Adamowi z klasy 8a, II miejsce Kacprowi z klasy 6a, III miejsce Jakubowi z klasy 4a.

 

Gratulacje

Anna Wierzycka

 


04
11.2019