Jesteś tutaj: Start / Z życia szkoły

Z życia szkoły

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 

 

1 października 2018r. obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tego tytułu w klasach IV – VIII pod kierunkiem pani Kozakiewicz, pani Stankiewicz i pani Nowak przeprowadzony został konkurs na Mistrza Tabliczki Mnożenia w kategorii klas IV – VIII.

 

Ponadto tego dnia na przerwach uczniowie i pracownicy szkoły mogli wziąć udział w zabawie ze znajomości tabliczki mnożenia.

 

Mistrzem Tabliczki Mnożenia w kategorii klas IV został Damian Fitał – uczeń klasy IV b, w kategorii klas V: Antoni Dzierwa – uczeń klasy V aw kategorii klas VI: Julia Majda – uczennica klasy VI a , w kategorii klasy VII: Szymon Kaszowski – uczeń klasy VII a, w kategorii klas VIII: Jakub Kozik – uczeń klasy VIII a.

Mistrzom serdecznie gratulujemy!!!

Na kolejny konkurs z tabliczki mnożenia zapraszamy za rok.

 

04
10.2018

Przejdź do - Ruch to zdrowie

Ruch to zdrowie

1 października 2018 r.

SZKOŁA, TO NIE TYLKO NAUKA

Aktywnie korzystamy z ostatnich chwil pięknej, słonecznej pogody

 

Dzisiaj nasza pani zaproponowała nam zabawy w ogrodzie i to był „strzał w dziesiątkę”. Pogoda sprzyjała wspaniałej zabawie na placu zabaw, a ruch i aktywność fizyczna to przecież zdrowie.

Cóż tu wiele pisać, zobaczcie, jak dopisywały nam humory…

 

Dziewczynki i chłopcy

z klasy 1b

 

 

03
10.2018

Październik - miesiącem dobroci dla zwierząt

INFORMACJA

Cały miesiąc październik będzie miesiącem dobroci dla zwierząt.

Do końca października będzie przeprowadzona zbiórka karmy i akcesorii dla zwierząt typu: kuwety, kocyki, zabawki, które zostaną przekazane Towarzystwu Opieki Nad Zwierzętami w naszym mieście.

Prosimy uczniów z klas IV – VIII o przynoszenie rzeczy do sali 35 do pani Stankiewicz i pani Kozakiewicz, natomiast uczniów z klas I – III do pani Bańkowskiej.

 

ZASTANÓWMY SIĘ, CZY NIE MOŻEMY POMÓC JAKIEMUŚ BIEDNEMU, POSZKODOWANEMU PRZEZ LOS ZWIERZAKOWI!

SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA

01
10.2018

Przejdź do - Dzień Chłopaka w klasie 1 b

Dzień Chłopaka w klasie 1 b

DZIEŃ CHŁOPAKA

w 1b

Dnia 30 września przypada zawsze Dzień Chłopaka. Dziewczynki z klasy 1b złożyły życzenia swoim kolegom już 28 września w piątek. Chłopcy otrzymali także sympatyczne upominki oraz krawatki „Super Chłopak”. Takie wydarzenia pokazują, że szkoła to nie tylko miejsce wytężonej nauki, ale także świetnej zabawy integrującej zespół klasowy. Potwierdzają to radosne twarze młodych Dżentelmenów.

Wych.

Małgorzata Kozioł 

 

01
10.2018

Plakat "Piękna Nasza Polska Cała"

21
09.2018

Przejdź do - Dzień Kropki

Dzień Kropki

 

15 września

Dzień Kropki

 

Od kilku lat, 15 września obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto pokazujące, że każdy może być kreatywny, jeśli wykaże się odwagą. Nauczyciele na całym świecie organizują tego dnia różne aktywności, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka i tylko od nas zależy, jak ją wykorzystamy w zabawach, ćwiczeniach czy zadaniach matematycznych. Można zacząć od prac plastycznych, których początkiem jest kropka.

Można też włączyć „kropkę” w zajęcia z programowania, jak to uczyniły pierwszaki z naszej szkoły.

 

Wych. klasy 1b

Małgorzata Kozioł

20
09.2018

Przejdź do - Rajd Pustynia Siedlecka - Złoty Potok

Rajd Pustynia Siedlecka - Złoty Potok

XXI Lekcja Ochrony Przyrody

REZERWAT PRZYRODY OSTRĘŻNIK

PUSTYNIA SIEDLECKA – ZŁOTY POTOK

16.06.2018 r.

 

 

Słońce było już wysoko, delikatne obłoczki na błękitnym niebie, kiedy wyruszaliśmy w kolejną podróż ku nowej przygodzie. Uroki Jury Krakowsko – Częstochowskiej przyciągają turystów z całej Polski. Naszym celem jest Pustynia Siedlecka i Rezerwat Przyrody Ostrężnik. Już kilkaset metrów od autokaru droga gruntowa stawała się coraz bardziej grząska od wszędobylskiego piasku. Zza skąpej roślinności, w której drzewostanie dominuje rachityczna sosna wyłaniają się połacie gołego, żółtego piachu. Wielka przestrzeń i mnóstwo piachu działa na zmysły, zwłaszcza najmłodszych uczestników rajdu, którzy ochoczo zaatakowali ogromne piaszczyste wzgórze. Ze szczytu obejrzeliśmy panoramę okolicy i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Wśród skąpej roślinności okolicy dominowały polskie sukulenty i kserofity. Niektóre, jak rozchodniki, pięknie zakwitły pomiędzy sinymi kostrzewami. Pośrednio przyczyniliśmy się do powiększenia areału pustyni, bo po znalezieniu odrobiny bardziej stabilnego gruntu, wysypaliśmy piach z butów, którego przy tak licznej grupie wcale nie było mało. Nieopodal pustyni natrafiliśmy na pierwsze skałki i jaskinię, w której przez niezaspokojoną ciekawość najmłodszych spędziliśmy nieco więcej czasu. Po drodze zwiedziliśmy jeszcze kilka jaskiń, których eksploracja dawała mnóstwo radości i wzbogaciła galerię zdjęć. Zmierzając w kierunku Złotego Potoku przechodziliśmy przez Kamieniołom Warszawski, skąd w okresie powojennym wydobywano wapienny kamień elewacyjny zdobiący wiele znanych budowli w Warszawie. Dalszy etap wędrówki prowadził przez las obfitujący w tym czasie w poziomki i jagody, co znacząco wpłynęło na tempo podróżowania i urodę niektórych twarzyczek. Piękna późnowiosenna przyroda, ożywiona niedawnymi opadami deszczu raczyła nas raz po raz cudownymi okazami kwiatów, na których siadały barwne motyle. W Rezerwacie Przyrody Ostrężnik natrafiliśmy na pierwsze grzyby: podgrzybki zajączki i borowiki usiatkowane. Strudzeni wędrówką, z apetytem pochłonęliśmy smaczny obiad, po którym z żalem, ale i rozmarzeni planami wakacyjnymi wracaliśmy do autokaru.

 

Z turystycznym pozdrowieniem:

Daniel Liszka

21
06.2018

Przejdź do - Rajd Błotnica Strzelecka - Toszek

Rajd Błotnica Strzelecka - Toszek

XI ZLOT

ODDZIAŁÓW PTTK

WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

BŁOTNICA STRZELECKA – TOSZEK

14.04.2018 r.

 

Wiosna zagościła już na dobre, rozpieszczając nas przyjemnym ciepłem oraz żywymi kolorami świeżej zieleni i różnobarwnych kwiatów. Floryści prześcigali się w oznaczaniu wiosennych gatunków, których szczególne bogactwo skupione było w okolicy parku pałacowego przy Uniwersytecie Ludowym w Błotnicy, od którego rozpoczęliśmy zwiedzanie. Większość starego drzewostanu uległo zniszczeniu podczas nawałnicy, która nawiedziła tę okolicę, co jednak wywołało ekspansję roślin zielnych cieszących oczy uczestników rajdu. Opiekun budynku ciekawie nakreślił rys historyczny obiektu i jego wykorzystanie na przestrzeni wieków tj. od pałacu przez uczelnię do chwili obecnej, w której stanowi siedzibę i bazę dla przedstawicieli środowiska artystycznego i kultury. Po obejrzeniu ekspozycji wyruszyliśmy w dalszą podróż, której towarzyszył śpiew skowronków i innych ptaków wiosennych. Polna droga prowadziła prosto do Rezerwatu Przyrody Płużnica, w którym wyraźnie mogliśmy dostrzec kontrast między budzącą się do życia roślinnością leśną a terenem niezalesionym, gdzie wiosna „kipiała” zielenią. Szaro-burą buczynę ożywił zwierzęcy akcent – koni z okolicznej stadniny, które wyraźnie zainteresowane obecnością piechurów pozowały do efektownych zdjęć. Anemony białymi kobiercami zdobiły szare połacie runa leśnego zwracając kielichy ku słońcu.

Po opuszczeniu lasu, skierowaliśmy się w stronę Toszka, gdzie czekał na nas ciepły turystyczny posiłek i towarzysze zlotu z całego województwa. Na mecie zlotu zrobiliśmy sesję zdjęciową, zwiedziliśmy zamek i jego bezpośrednią okolicę. Wysłuchaliśmy legendy o złotej kaczce oraz otrzymaliśmy odznaki zlotowe i dyplom dla szkoły, który przypominać nam będzie dzisiejszą przygodę.

 

 

Z turystycznym pozdrowieniem:

Daniel Liszka

 

 

 

21
06.2018

Przejdź do - Rajd "Powitanie Wiosny"

Rajd "Powitanie Wiosny"

XX Rajd „Powitanie Wiosny”

DOLINA CZARNEJ PRZEMSZY

SIEWIERZ

24.03.2018 r.

 

Wiosna przywitała nas rześkim porankiem. Słońce długo przedzierało się przez podnoszące się mgły. Na Zbiorniku Przeczycko – Siewierskim zalegała tafla lodu, która przy brzegach nieśmiało odsłaniała tajemnice podwodnego życia. Tu i ówdzie kręciło się ptactwo wodne szukające wolnej od lodu wody. Szary dzień niedługo zmienił się nie do poznania. Słońce nastrajało optymizmem i zachęcało do wędrówki. Po drodze zbieraliśmy bazie i puszczaliśmy kaczki na wodzie ochoczo zmierzając w stronę Siewierza. Na trasie zwiedziliśmy jeden z najstarszych polskich zabytków w stylu romańskim. Kaplica urzekała swą prostotą i historią, którą przybliżył nam przewodnik. W zacienionych miejscach można było natknąć się na połacie śniegu, co wyjątkowo spodobało się walecznym chłopcom. Zamek w Siewierzu zbudowany został na nasypie, co z czasem osłabiło jego konstrukcję. Dzisiaj w podziemiach mieści artefakty z różnych wieków, które i my mogliśmy zobaczyć. Niespożytą energię największych wiercipięt skutecznie ostudziły dyby i prelekcja kustosza, której wysłuchać musieli w średniowiecznych okowach.

Kolejnym etapem w zwiedzaniu okolicy był kościół Św. Jana Chrzciciela o bogatej ornamentyce i malowidłach naśladujących marmur. Nie lada atrakcją było przejście wokół ołtarza różnobarwnych paradnic ubranych w kolorowe suknie i kwietne wianki na głowach. Wiosny za ołtarzem nie znaleźliśmy, więc poszliśmy dalej szukać jej w plenerze.

Siewierski rynek kipiał od wszelakich arcydzieł rzemiosła związanego ze Świętami Wielkanocnymi. Na scenie raz po raz pojawiały się zespoły ludowe i wokaliści, którzy uświetniali jarmark. Swym talentem kulinarnym dzielił się publicznie Jan Kuroń a wszystko uwieczniała telewizja regionalna. Po przedświątecznych zakupach udaliśmy się na zasłużony obiad, po którym czekał nas jeszcze spacer nad Kuźnicą Warężyńską – kolejnym ze zbiorników w Dolinie Czarnej Przemszy. Dopiero teraz zrobiło się naprawdę ciepło, więc popisy związane z głównym tematem rajdu mogliśmy wykonać bez ciepłego wierzchniego okrycia. Piosenki, wiersze i hasła związane z wiosną były ostatnim punktem przed wręczeniem okolicznościowych dyplomów i rozwiązaniem rajdu.

 

 

Z turystycznym pozdrowieniem:

Daniel Liszka

 

 

21
06.2018

Przejdź do - Święto Rodziny

Święto Rodziny

Święto Rodziny w naszej szkole

 

W dniu 15 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbyło się Święto Rodziny. Uczniowie klasy 3a wraz ze swoją wychowawczynią na tę okazję zaprosili do szkoły rodziców, rodzeństwo, dziadków. W uroczystości udział też wzięły panie dyrektor Anna Szymanek i Bożena Galon. Sala wypełniła się po brzegi, a organizatorzy imprezy brawurowo zaprezentowali przedstawienie pt. „Calineczka”. Występ mali aktorzy przygotowywali podczas zajęć kółka teatralnego prowadzonego pod kierunkiem pani Małgorzaty Kozioł. Dopełnieniem spektaklu była fantastyczna scenografia sponsorowana przez rodziców odtwórczyni głównej roli Calineczki. Drugą część imprezy stanowił występ artystyczny trzecioklasistów dedykowany swoim najbliższym. Zaproszeni goście usłyszeli wiersze, piosenki, inscenizacje oraz mogli podziwiać specjalnie przygotowane dla nich tańce. Na zakończenie nie zabrakło wzruszeń, bowiem uczniowie złożyli swoim bliskim życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane podarunki – konfitury uczuć. Głos zabrała także pani dyrektor, która wyraziła zadowolenie i aprobatę dla tego typu imprez szkolnych, jak również pochwaliła uczniów za wspaniałe występy i podziękowała pani Małgorzacie Kozioł za włożony trud i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

 

20
06.2018