Jesteś tutaj: Start / Z życia szkoły

Z życia szkoły

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI

Przejdź do - Rajd Pustynia Siedlecka - Złoty Potok

Rajd Pustynia Siedlecka - Złoty Potok

XXI Lekcja Ochrony Przyrody

REZERWAT PRZYRODY OSTRĘŻNIK

PUSTYNIA SIEDLECKA – ZŁOTY POTOK

16.06.2018 r.

 

 

Słońce było już wysoko, delikatne obłoczki na błękitnym niebie, kiedy wyruszaliśmy w kolejną podróż ku nowej przygodzie. Uroki Jury Krakowsko – Częstochowskiej przyciągają turystów z całej Polski. Naszym celem jest Pustynia Siedlecka i Rezerwat Przyrody Ostrężnik. Już kilkaset metrów od autokaru droga gruntowa stawała się coraz bardziej grząska od wszędobylskiego piasku. Zza skąpej roślinności, w której drzewostanie dominuje rachityczna sosna wyłaniają się połacie gołego, żółtego piachu. Wielka przestrzeń i mnóstwo piachu działa na zmysły, zwłaszcza najmłodszych uczestników rajdu, którzy ochoczo zaatakowali ogromne piaszczyste wzgórze. Ze szczytu obejrzeliśmy panoramę okolicy i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Wśród skąpej roślinności okolicy dominowały polskie sukulenty i kserofity. Niektóre, jak rozchodniki, pięknie zakwitły pomiędzy sinymi kostrzewami. Pośrednio przyczyniliśmy się do powiększenia areału pustyni, bo po znalezieniu odrobiny bardziej stabilnego gruntu, wysypaliśmy piach z butów, którego przy tak licznej grupie wcale nie było mało. Nieopodal pustyni natrafiliśmy na pierwsze skałki i jaskinię, w której przez niezaspokojoną ciekawość najmłodszych spędziliśmy nieco więcej czasu. Po drodze zwiedziliśmy jeszcze kilka jaskiń, których eksploracja dawała mnóstwo radości i wzbogaciła galerię zdjęć. Zmierzając w kierunku Złotego Potoku przechodziliśmy przez Kamieniołom Warszawski, skąd w okresie powojennym wydobywano wapienny kamień elewacyjny zdobiący wiele znanych budowli w Warszawie. Dalszy etap wędrówki prowadził przez las obfitujący w tym czasie w poziomki i jagody, co znacząco wpłynęło na tempo podróżowania i urodę niektórych twarzyczek. Piękna późnowiosenna przyroda, ożywiona niedawnymi opadami deszczu raczyła nas raz po raz cudownymi okazami kwiatów, na których siadały barwne motyle. W Rezerwacie Przyrody Ostrężnik natrafiliśmy na pierwsze grzyby: podgrzybki zajączki i borowiki usiatkowane. Strudzeni wędrówką, z apetytem pochłonęliśmy smaczny obiad, po którym z żalem, ale i rozmarzeni planami wakacyjnymi wracaliśmy do autokaru.

 

Z turystycznym pozdrowieniem:

Daniel Liszka

21
06.2018

Przejdź do - Rajd Błotnica Strzelecka - Toszek

Rajd Błotnica Strzelecka - Toszek

XI ZLOT

ODDZIAŁÓW PTTK

WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

BŁOTNICA STRZELECKA – TOSZEK

14.04.2018 r.

 

Wiosna zagościła już na dobre, rozpieszczając nas przyjemnym ciepłem oraz żywymi kolorami świeżej zieleni i różnobarwnych kwiatów. Floryści prześcigali się w oznaczaniu wiosennych gatunków, których szczególne bogactwo skupione było w okolicy parku pałacowego przy Uniwersytecie Ludowym w Błotnicy, od którego rozpoczęliśmy zwiedzanie. Większość starego drzewostanu uległo zniszczeniu podczas nawałnicy, która nawiedziła tę okolicę, co jednak wywołało ekspansję roślin zielnych cieszących oczy uczestników rajdu. Opiekun budynku ciekawie nakreślił rys historyczny obiektu i jego wykorzystanie na przestrzeni wieków tj. od pałacu przez uczelnię do chwili obecnej, w której stanowi siedzibę i bazę dla przedstawicieli środowiska artystycznego i kultury. Po obejrzeniu ekspozycji wyruszyliśmy w dalszą podróż, której towarzyszył śpiew skowronków i innych ptaków wiosennych. Polna droga prowadziła prosto do Rezerwatu Przyrody Płużnica, w którym wyraźnie mogliśmy dostrzec kontrast między budzącą się do życia roślinnością leśną a terenem niezalesionym, gdzie wiosna „kipiała” zielenią. Szaro-burą buczynę ożywił zwierzęcy akcent – koni z okolicznej stadniny, które wyraźnie zainteresowane obecnością piechurów pozowały do efektownych zdjęć. Anemony białymi kobiercami zdobiły szare połacie runa leśnego zwracając kielichy ku słońcu.

Po opuszczeniu lasu, skierowaliśmy się w stronę Toszka, gdzie czekał na nas ciepły turystyczny posiłek i towarzysze zlotu z całego województwa. Na mecie zlotu zrobiliśmy sesję zdjęciową, zwiedziliśmy zamek i jego bezpośrednią okolicę. Wysłuchaliśmy legendy o złotej kaczce oraz otrzymaliśmy odznaki zlotowe i dyplom dla szkoły, który przypominać nam będzie dzisiejszą przygodę.

 

 

Z turystycznym pozdrowieniem:

Daniel Liszka

 

 

 

21
06.2018

Przejdź do - Rajd "Powitanie Wiosny"

Rajd "Powitanie Wiosny"

XX Rajd „Powitanie Wiosny”

DOLINA CZARNEJ PRZEMSZY

SIEWIERZ

24.03.2018 r.

 

Wiosna przywitała nas rześkim porankiem. Słońce długo przedzierało się przez podnoszące się mgły. Na Zbiorniku Przeczycko – Siewierskim zalegała tafla lodu, która przy brzegach nieśmiało odsłaniała tajemnice podwodnego życia. Tu i ówdzie kręciło się ptactwo wodne szukające wolnej od lodu wody. Szary dzień niedługo zmienił się nie do poznania. Słońce nastrajało optymizmem i zachęcało do wędrówki. Po drodze zbieraliśmy bazie i puszczaliśmy kaczki na wodzie ochoczo zmierzając w stronę Siewierza. Na trasie zwiedziliśmy jeden z najstarszych polskich zabytków w stylu romańskim. Kaplica urzekała swą prostotą i historią, którą przybliżył nam przewodnik. W zacienionych miejscach można było natknąć się na połacie śniegu, co wyjątkowo spodobało się walecznym chłopcom. Zamek w Siewierzu zbudowany został na nasypie, co z czasem osłabiło jego konstrukcję. Dzisiaj w podziemiach mieści artefakty z różnych wieków, które i my mogliśmy zobaczyć. Niespożytą energię największych wiercipięt skutecznie ostudziły dyby i prelekcja kustosza, której wysłuchać musieli w średniowiecznych okowach.

Kolejnym etapem w zwiedzaniu okolicy był kościół Św. Jana Chrzciciela o bogatej ornamentyce i malowidłach naśladujących marmur. Nie lada atrakcją było przejście wokół ołtarza różnobarwnych paradnic ubranych w kolorowe suknie i kwietne wianki na głowach. Wiosny za ołtarzem nie znaleźliśmy, więc poszliśmy dalej szukać jej w plenerze.

Siewierski rynek kipiał od wszelakich arcydzieł rzemiosła związanego ze Świętami Wielkanocnymi. Na scenie raz po raz pojawiały się zespoły ludowe i wokaliści, którzy uświetniali jarmark. Swym talentem kulinarnym dzielił się publicznie Jan Kuroń a wszystko uwieczniała telewizja regionalna. Po przedświątecznych zakupach udaliśmy się na zasłużony obiad, po którym czekał nas jeszcze spacer nad Kuźnicą Warężyńską – kolejnym ze zbiorników w Dolinie Czarnej Przemszy. Dopiero teraz zrobiło się naprawdę ciepło, więc popisy związane z głównym tematem rajdu mogliśmy wykonać bez ciepłego wierzchniego okrycia. Piosenki, wiersze i hasła związane z wiosną były ostatnim punktem przed wręczeniem okolicznościowych dyplomów i rozwiązaniem rajdu.

 

 

Z turystycznym pozdrowieniem:

Daniel Liszka

 

 

21
06.2018

Przejdź do - Święto Rodziny

Święto Rodziny

Święto Rodziny w naszej szkole

 

W dniu 15 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbyło się Święto Rodziny. Uczniowie klasy 3a wraz ze swoją wychowawczynią na tę okazję zaprosili do szkoły rodziców, rodzeństwo, dziadków. W uroczystości udział też wzięły panie dyrektor Anna Szymanek i Bożena Galon. Sala wypełniła się po brzegi, a organizatorzy imprezy brawurowo zaprezentowali przedstawienie pt. „Calineczka”. Występ mali aktorzy przygotowywali podczas zajęć kółka teatralnego prowadzonego pod kierunkiem pani Małgorzaty Kozioł. Dopełnieniem spektaklu była fantastyczna scenografia sponsorowana przez rodziców odtwórczyni głównej roli Calineczki. Drugą część imprezy stanowił występ artystyczny trzecioklasistów dedykowany swoim najbliższym. Zaproszeni goście usłyszeli wiersze, piosenki, inscenizacje oraz mogli podziwiać specjalnie przygotowane dla nich tańce. Na zakończenie nie zabrakło wzruszeń, bowiem uczniowie złożyli swoim bliskim życzenia i wręczyli własnoręcznie wykonane podarunki – konfitury uczuć. Głos zabrała także pani dyrektor, która wyraziła zadowolenie i aprobatę dla tego typu imprez szkolnych, jak również pochwaliła uczniów za wspaniałe występy i podziękowała pani Małgorzacie Kozioł za włożony trud i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.

 

20
06.2018

Przejdź do - Trollandia

Trollandia

W dniu 11 czerwca 2018 roku klasy VII a i VII b oraz kilka osób z klas VIA i VIB pojechały na wycieczkę do Trollandii w Międzybrodziu Żywieckim. W programie uczniowie mieli szukać ukrytych skarbów na podstawie mapy, a potem dzielnie pokonywali trasę parku linowego. Wszystkim humory dopisywaly tak samo, jak piękna pogoda. 

12
06.2018

Przejdź do - Wycieczka do kopalni soli w Bochni

Wycieczka do kopalni soli w Bochni

Wycieczka do kopalni soli w Bochni

 

Wczesnym rankiem 14 maja 2018 r. klasy 2a i 3a wybrały się na wycieczkę. Celem wycieczki było zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Bochni. Była to niezwykła podróż przez najpiękniejsze wyrobiska kopalni. Zobaczyliśmy unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice i rzeźby solne. Poznaliśmy narzędzia i urządzenia górnicze z początkowego okresu istnienia kopalni. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego niespotykanego, zadziwiającego podziemnego miasta. Wyjątkową i unikatową atrakcją bocheńskiej kopalni jest podziemna ekspozycja multimedialna promująca historię kopalni. Bardzo polecamy, aby wszyscy, którzy nie znają jeszcze tego urokliwego miejsca, koniecznie je odwiedzili.

 

Wychowawca klasy 3a

Małgorzata Kozioł

 

15
05.2018

Kalendarium

KALENDARIUM OBCHODÓW STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ W SP 14

 

Przewidywany termin

Rodzaj imprezy lub wydarzenia

Adresaci

Maj 2018 r.

Konkurs literacki pod hasłem „Jestem młodym patriotą. Serce i słowa dla Polski”.

 

Uczniowie klas IV - VII

Maj 2018 r.

Udział pocztu sztandarowego w miejskich obchodach Święta Konstytucji 3. Maja .

 

Poczet sztandarowy

Maj 2018 r.

Dzień Małego Patrioty – lekcje tematyczne, śpiewanie pieśni patriotycznych, oglądanie filmu pt. „Kto ty jesteś?”, wykonywanie prac plastycznych dowolną techniką na temat: „Moja Ojczyzna” oraz kotylionów.

 

Uczniowie klas I - III

Maj 2018 r.

Przeprowadzenie eliminacji szkolnych i wytypowanie uczniów do konkursu: „Pieśni patriotyczne w programach graficznych”.

Uczniowie klas V i VI

Wrzesień 2018 r.

Wystawa historyczna na terenie szkoły pod hasłem: „Droga Polaków do Niepodległości”.

 

Uczniowie koła historycznego

Wrzesień 2018 r.

Lekcje tematyczne na zajęciach z wychowawcą: „Co to znaczy być patriotą?”

Uczniowie klas IV - VIII

Październik 2018 r.

Konkurs „Zaśpiewać dla Niepodległej”

 

 

 

Konkurs w dwóch kategoriach wiekowych:

Uczniowie klas II – III

Uczniowie klas IV – VIII

 

Listopad 2018 r.

Konkurs historyczny pod hasłem: „Jestem Polakiem, kocham Ojczyznę”.

 

Uczniowie klas VI - VIII

Listopad 2018 r.

Uroczysta akademia z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

 

Społeczność szkolna

Listopad 2018 r.

Udział pocztu sztandarowego w miejskich obchodach Stulecia Odzyskania Niepodległości.

 

Poczet sztandarowy

 

 

11
05.2018

Przejdź do - Akademia z okazji 3 Maja

Akademia z okazji 3 Maja

 

Święto Konstytucji 3. Maja jest wspaniałą okazją, aby w różnej formie złożyć hołd tym, którzy w bardzo trudnych dla naszej Ojczyzny czasach, podjęli trud ratowania Jej od zagrożeń ze strony mocnych sąsiadów. Jest to także okazja, aby uświadomić wszystkim,  jak ważne są nasze wspólne starania o to, aby w każdej chwili kierować się w swoim postępowaniu patriotyzmem i szacunkiem wobec naszej Ojczyzny oraz budować mocne , bezpieczne państwo oparte na prawie, sprawiedliwości i zasadach. Dlatego uczniowie klas: 6A, 7A i 7B naszej szkoły 27. kwietnia br. zaprezentowali społeczności szkolnej uroczystą akademię z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. W montażu słowno – muzycznym przypomnieli tło historyczne tamtych wydarzeń oraz sylwetki wielkich Polaków, m. in. S. Małachowskiego – ówczesnego marszałka, I. Potockiego i H. Kołłątaja - dwóch współautorów tej ważnej dla naszego narodu Ustawy Rządowej. Pieśni patriotyczne, które były śpiewane podczas akademii, wzruszały i oddawały atmosferę dni obrad Sejmu Wielkiego, w trakcie którego uchwalono Konstytucję.

Obchody tego ważnego święta uświetnili tańcem: uczennica naszej szkoły Katarzyna Jaromin oraz jej partner taneczny. Po akademii dyrektor szkoły przypomniała uczniom, iż poczet sztandarowy naszej placówki będzie brał udział w obchodach Święta Konstytucji 3. Maja w mieście, zwróciła także uwagę na fakt, iż tegoroczna data jest dla Polaków bardzo ważna i wyjątkowa , ponieważ w 2018 r. 11. listopada przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten wyjątkowy i świąteczny dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zdjęcia z akademii znajdują się w galerii.J. Popowicz

03
05.2018

Dzień Ziemi

PLANETA ZIEMIA

TO NASZ ŚWIAT

 

W ramach ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI klasa V a, V b i IV a pod opieką pani Gabrieli Kozakiewicz, pani Marzeny Stankiewicz i pani Stanisławy Wiśniewskiej przygotowały dla społeczności szkolnej przedstawienie o tematyce ekologicznej pod tytułem:

Jak uczyliśmy Damiana szanować przyrodę”,

które odbyło się 26 kwietnia br. w naszej szkole.

Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w dniu 22 kwietnia 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu otaczającego nas środowiska.

Przedstawienie miało na celu uświadomić nam wszystkim, jak bardzo ważne jest dla nas środowisko. W tej roli doskonale sprawdził się Klub Młodego Ekologa w składzie: M. Zguda, J. Kumiega, K. Kobierecka, O. Listkiewicz.

Klub miał za zadanie nauczyć niesfornego Damiana (K. Lelito ), któremu zależało na Jolce ( A. Jarząbek ) szanować przyrodę. Debatujący młodzi ekolodzy wskazywali Damianowi wiele pomysłów i rozwiązań na poprawę środowiska oraz przybliżyli obecny stan czystości naszej planety. Zaprezentowali ekologiczne rady będące „ Kodeksem Ekologa”. Damian mógł wysłuchać ekologicznych wierszy „ Sznurek Jurka”, „ Mądry liść” i piosenki

Zostawcie nam”, które w ostateczności przekonały Damiana o konieczności dbania o środowisko i otaczający nas świat. Damian słowami „ Zmieniłem się.Jola już mnie lubi” zakończył przedstawienie.

 

Przedstawienie było dla uczniów niezwykłą lekcją ekologii, po której uczniowie powinni zrozumieć, jak ogromną rolę przyroda odgrywa w naszym życiu. Mamy nadzieję, że wszyscy będą kierować się w swoim życiu słowami:

 

Chcemy być przyjaciółmi
wszystkich żywych stworzeń.
Niech im się dobrze
żyje wśród nas.
Chcemy mieć czyste rzeki,
przeźroczyste morze.
Niech zdrowo rośnie
razem z nami las".

 

 

26
04.2018