Jesteś tutaj: Start / Z życia szkoły

Z życia szkoły

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Piękna nasza Polska cała - podsumowanie

Piękna nasza Polska cała - podsumowanie

 

Dobiegła końca I edycja

Międzynarodowego Projektu „Piękna nasza Polska cała”

 

Uczniowie klasy 1b oraz przedszkolaki oddziału przedszkolnego A wraz z wychowawcami: p. Małgorzatą Kozioł i p. Barbarą Jurą ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Jaworznie od 3 września do 31 grudnia 2018 r. wzięli udział w I Edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, który był odpowiedzią na wyjątkowe Święto Polaków – 100 lecie Odzyskania Niepodległości. Okazuje się, że temat bardzo ważny - może być także zrozumiały dla najmłodszych odbiorców. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi. Głównym celem programu było kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno,folklor i tradycje Polski jak również kształtowanie tożsamości narodowej dzieci. Ponadto dzieci poznały elementy historii państwa polskiego oraz symbole narodowe. Realizowane zadania w znacznym stopniu przyczyniły się do wzmocnienia poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.

W ciągu 4 miesięcy uczniowie z klasy 1b oraz przedszkolaki wspólnie zrealizowali 15 zadań Projektu spośród 20 zaproponowanych. Warunkiem uzyskania Certyfikatu przez szkołę było wykonanie 11 zadań. Z dumą możemy pochwalić się naszą aktywnością: zaangażowaliśmy się w obchody 100- lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, nauczyliśmy się hymnu państwowego oraz dwóch piosenek patriotycznych, przygotowaliśmy taniec flag, wysłaliśmy pocztówki do Bohaterów, prowadzimy korespondencję pocztówkową z koleżankami i kolegami z wielu szkół w całej Polsce, z powodzeniem uczestniczyliśmy w szkolnym koncercie „Zaśpiewaj dla Niepodległej”. Systematycznie aktualizowaliśmy kącik patriotyczny na tablicy ogłoszeń. Do ciekawszych inicjatyw należy także zaliczyć nasz udział w trzydniowych warsztatach zawierających elementy kodowania „100-lecie Odzyskania Niepodległości – podzielmy się radością kodowania” w ramach Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować . Przedszkolaki posadziły drzewko przed wejściem do szkoły, zorganizowali pokaz mody patriotycznej, zawody sportowe, nauczyły się robić zdrowy, smaczny sok z owoców wg przepisu babci. Powstała prezentacja multimedialna o naszym mieście Jaworznie w ramach zadania „Na skrzydłach historii” oraz wiersz autorstwa pani Basi Jury. Dzięki przystąpieniu do Międzynarodowego Projektu „Piękna nasza Polska cała” miało miejsce jeszcze wiele ciekawych zdarzeń i zajęć, które dostarczyły naszym wychowankom sporo niezapomnianych radosnych przeżyć i zabawy.

To było bardzo ciekawe doświadczenie. Wierzymy, że z chwilą zakończenia I edycji Projektu „Piękna nasza Polska cała” nie zostanie uśpiona przez naszych uczniów, wychowanków chęć poznawania historii i tradycji naszej Ojczyzny.

Zgodnie z regulaminem Projektu, na zakończenie zostało sporządzone szczegółowe sprawozdanie z przebiegu i realizacji zadań, które razem ze zdjęciami zostało opublikowane na stronie

https://blizejprzedszkola.pl/piekna-nasza-polska-cala. Oto przegląd naszych poczynań utrwalony na fotografii.

 

Koordynator Projektu

Małgorzata Kozioł

30
01.2019

Konkurs plastyczno - literacki

KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 14 W JAWORZNIE

 

Temat: „BEZPIECZNY SPORT ZIMOWY NA FERIACH”.

 

 

 

Cel konkursu:

 • uświadomienie uczniom, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych.

Regulamin konkursu:

 • Konkurs przeznaczony jest dla chętnych uczniów z klas I - VIII.

 • Udział w konkursie polega na :
  - wykonaniu pracy plastycznej przez uczniów klas I-IV,
  - napisaniu wiersza lub krótkiego opowiadania przez uczniów klas V-VIII.

 • Prace plastyczne powinny być wykonane w formacie A4 dowolną techniką plastyczną.

 • Prace literackie (wiersze lub opowiadania) winny być nie dłuższe niż 2 strony A4.

 • Prace plastyczne lub literackie powinny dotyczyć tematu konkursu czyli zachowaniu bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych, gdy uczniowie będą przebywać na feriach.

 • Jeden uczestnik może zgłosić do konkursu jedną wykonaną samodzielnie pracę.

 • Na odwrocie pracy należy umieścić: imię i nazwisko uczestnika, klasę.

 • Termin zgłaszania prac: od 08.01.2019 r. do 01.02.2019 r.

 • Miejsce oddawania prac: świetlica szkolna.

 

Na laureatów czekają dyplomy i nagrody za zajęcie I,II i III miejsca.

Jury powołane przez organizatora konkursu oceniać będzie pomysłowość, walory artystyczne i estetyczne prac oraz zgodność z tematyką konkursu.

 

Organizator konkursu:

Joanna Górecka

07
01.2019

Przejdź do - Udział w akcji bicia rekordu

Udział w akcji bicia rekordu

 

„ZE SZNUPKIEM BEZPIECZNI W DRODZE”

Nasza szkoła, jako jedna z 287 placówek województwa śląskiego brała udział w ustanawianiu rekordu Polski.

Zgodnie z planem dnia 18 grudnia 2018 r. oddział przedszkolny „B”, klasy pierwsze i klasa II „a” brały udział w ustanawianiu rekordu Polski w ilości uczestników biorących udział w akcji. Akcja edukacyjna dla najmłodszych organizowana była na terenie województwa śląskiego przez Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia i Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach i przebiegała pod hasłem „Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze”. Podejmuje ona tematykę bezpieczeństwa na drodze i miała na celu oprócz bicia rekordu, zwiększenie poziomu wiedzy dotyczącej podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci, ocieplenie wizerunku policjanta jako funkcjonariusza publicznego.

Dzieci naszej szkoły biorące udział w akcji, zostały przed wejściem do świetlicy policzone w obecności niezależnego świadka, którym była pani Katarzyna Domagała - pracownik Powiatowej Placówki Sanitarno-Epidemiologicznej. Następnie uczniowie otrzymali do pokolorowania rysunek Sznupka - maskotki śląskiej Policji. Dokładnie o godzinie 10.00 sygnał gwizdka obwieścił czas rozpoczęcia kolorowania i ten sam sygnał gwizdka zakończył akcję niecałe 29 minut później, gdy ostatnie dziecko zakończyło kolorowanie. Dzieci z wielkim zaangażowaniem malowały obrazek, który następnie zabrały do domu, aby powiesić go w widocznym miejscu, ponieważ ma on przypominać o bezpieczeństwie na drodze.

 

G. Machejek   

 

18
12.2018

Przejdź do - Kartki świąteczne z Sycylii

Kartki świąteczne z Sycylii

W tym tygodniu otrzymaliśmy przesyłkę z kartkami świątecznymi od uczniów z Włoch. Kartki zostały wykonane przez uczniów klas II, III i IV. Czekamy na pozostałe przesyłki z Anglii oraz Hiszpanii!

 

 

                                                                                                                 Marta Koszowska

14
12.2018

Zakładka do książki - Wielkie Polki 1918-2018 - rozstrzygnięcie

Niestety żadnej z naszych uczennic nie udało się wygrać w konkursie "Zakładka do książki - Wielkie Polki 1918-2018". Konkurencja była ogromna, spośród 177 prac wyłoniono 11. Jednak praca Angeliki z klasy 8b znalazła się na pamiątkowej gazetce wśród najpiękniejszych zakładek :)

 


13
12.2018

"Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze"

USTANAWIANIE REKORDU POLSKI

ZE SZNUPKIEM BEZPIECZNI W DRODZE”

 

Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach organizuje na terenie województwa śląskiego akcję edukacyjną dla najmłodszych „Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze”, podejmującą tematykę bezpieczeństwa na drodze.

 

1. Zwiększenie poziomu wiedzy dotyczącej podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci.

2. Ocieplenie wizerunku policjanta jako funkcjonariusza publicznego.

3. Ustanowienie Rekordu Polski w ilości uczestników biorących udział w akcji.

4. Termin realizacji akcji: 18.12.2018r. godz.10.00.

 

W akcji bierze udział oddział przedszkolny „B”, klasa I a , klasa I b oraz klasa II a.


 

12
12.2018

Przejdź do - Międzynarodowa wymiana kartek świątecznych

Międzynarodowa wymiana kartek świątecznych

Uczniowie klas I i II za pośrednictwem pani Marty Koszowskiej wzięli udział w międzynarodowej wymianie kartek świątecznych w ramach projektu eTwinning "Christmas Cards Exchange 2018". Łącznie zostało wykonane i wysłane 40 kartek z życzeniami do Włoch i Anglii. Uczniowie wykonali kartki różnymi technikami i w większości własnoręcznie zredagowali życzenia w języku angielskim. 

 

                                                      

                                                                                        

12
12.2018

Przejdź do - Klasy pierwsze w Klockolandzie

Klasy pierwsze w Klockolandzie

Klasy pierwsze w fabryce świętego Mikołaja w KLOCKOLANDZIE

W dniu 6 grudnia klasy pierwsze przeniosły się do magicznej krainy świętego Mikołaja w świecie klocków Lego. Podczas interesujących warsztatów napisali listy do świętego Mikołaja, które wrzucili do specjalnej skrzynki pocztowej. Ponadto w grupach wykonali wspaniałe budowle z klocków i postacie związane ze świętami. Były to choinki, Mikołaje, elfy. Następnie zbudowali własne ozdoby choinkowe, którymi przystroili 3 metrową choinkę z klocków Lego. Warsztaty zwieńczyła wspaniała zabawa poruszającymi się pojazdami, robotami, zwierzętami w „strefie zabawy” świętego Mikołaja. Na zakończenie ekscytującego pobytu odebrali udekorowane przez roboty bombki choinkowe i otrzymali Dyplomy Grzecznego Dziecka od elfa, który w całości wykonany był z klocków Lego.

Gabriela Machejek


07
12.2018

Przejdź do - Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Nasze spotkanie ze Św. Mikołajem

 

Klasy 1a i 1b w tym roku zaplanowały spotkanie ze św. Mikołajem w sposób niekonwencjonalny. Udaliśmy się w tym celu do Krakowa, do Klockolandu. Na miejscu uczestniczyliśmy w warsztatach. Najpierw napisaliśmy (narysowaliśmy) listy do św. Mikołaja. Potem opatrzone specjalną pieczęcią wrzuciliśmy je do specjalnej skrzynki pocztowej. Następnie z klocków Lego budowaliśmy Mikołaje, choinki i inne świąteczne ozdoby. Z kolei udaliśmy się do sali, gdzie znajdowała się ogromna choinka zbudowana z klocków Lego. Tam ozdabialiśmy przy pomocy robotów bombki oraz wykonywaliśmy z klocków ozdoby choinkowe wg własnego pomysłu. Nasze ozdoby umieściliśmy na choince. Tu zrobiliśmy sobie zdjęcie grupowe z klockowym Mikołajem. Z kolei przeszliśmy do innej sali, gdzie inny Mikołaj podawał nam dyplomy potwierdzające, że zachowujemy się grzecznie w Klockolandii. Na zakończenie każdy z nas mógł podziwiać bogatą ekspozycję różnorodnych tematycznie kompozycji zbudowanych z klocków Lego. Niektóre z nich były ruchome, mogliśmy sterować różnymi przyciskami, aby je ożywić. Bardzo ciekawą ekspozycją okazały się sanie wiozące Mikołaja (przesuwające się po lince ), który zrzucał dzieciom piłkę.

Wycieczka okazała się bardzo atrakcyjna, dostarczyła nam wiele pozytywnych emocji i radości. Spotkanie ze świętym Mikołajem w Klockolandzie uświadomiło nam, jakie ogromne możliwości może dać zabawa klockami Lego.

Małgorzata Kozioł

07
12.2018

Przejdź do - Barbórkowe spotkanie z górnikami

Barbórkowe spotkanie z górnikami

3. grudnia uczniów klas pierwszych odwiedzili górnicy z Zakładu Górniczego "Sobieski" w Jaworznie. Z zaciekawieniem opowiadali dzieciom o codziennej pracy w kopalni, zaprezentowali galowy mundur górniczy, który zrobił duże wrażenie na uczniach. Panowie przypomnieli również o niebezpieczeństwach grożących górnikom podczas ich pracy, ponieważ sami osobiście nie raz uczestniczyli w akcjach ratunkowych. Goście chętnie odpowiadali na pytania, które uczniowie przygotowali dla górników. Na zakończenie dzieci podziękowały górnikom za bardzo ciekawe, pełne wrażeń i nowych wiadomości spotkanie.

 

                                                                                         Marta Koszowska

04
12.2018