Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

GODZINY PRACY

BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

nauczyciel bibliotekarz -  Bożena Galon 

           nauczyciel bibliotekarz -  Elżbieta Homlak         

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

PONIEDZIAŁEK 8:00 – 15:00

WTOREK 7:30 – 15:30

ŚRODA 7:30 – 15:30

CZWARTEK 8:00 – 15:00

PIĄTEK NIECZYNNA - (dzień wewnętrzny)

 

 

LOGO BIBLIOTEKI

 

 

 

Artykuły

Przejdź do - Święty Mikołaj w bibliotece - relacja

Święty Mikołaj w bibliotece - relacja

6 grudnia do biblioteki szkolnej zawitał Święty Mikołaj. Uczniowie, którzy wypożyczyli tego dnia książkę mogli liczyć na miłe upominki, które zostały ukryte w mikołajkowym worku na prezenty. Tego dnia wyjątkowo duża grupa dzieci odwiedziła bibliotekę, ale to z pewnością dlatego, że tak bardzo lubią czytać :-).

Dodatkowo wśród wszystkich klas został przeprowadzony quiz, w którym uczniowie musieli wykazać się wiedzą o Świętym Mikołaju. Dla klas V-VIII przygotowane zostały dodatkowe dwa pytania, aby nieco utrudnić im zadanie. W rolę szkolnych Świętych Mikołajów wspaniale wcielili się Weronika Żoczek i Bartosz Banasik z klasy 8B. Wraz z bibliotekarzem odwiedzali poszczególne klasy i zapraszali do wspólnej zabawy. Dla uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z pytaniami, w poniedziałek w bibliotece czekały słodkie upominki.

Do biblioteki zawitał klimat mikołajkowy i zimowy również za sprawą wystawek i ozdób świątecznych - zachęcamy do ich obejrzenia.

Dziękujemy wszystkim za miłą zabawę i mamy nadzieję, że w przyszłym roku również odwiedzi nas Święty Mikołaj.

 

 

10
12.2018

Mikołajki w bibliotece - zapraszamy!

    Mikołajki to chyba jedno z najbardziej kochanych i wyczekiwanych świąt przez wszystkie dzieci. Wedle tradycji w noc poprzedzającą 6 grudnia na swych saniach zaprzężonych w renifery przybywa Święty Mikołaj, wchodzi przez komin i podrzuca śpiącym dzieciakom prezenty pod poduszkę. Są to najczęściej drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim słodycze. Trzeba spełnić tylko jeden warunek – być grzecznym przez cały poprzedni rok, w przeciwnym razie dostaje się rózgę.
    Święty Mikołaj żył naprawdę i był biskupem Miry w Licji - krainie znajdującej się w południowo-zachodniej części Azji Mniejszej, w dzisiejszej Turcji. Jak podają źródła żył na przełomie III i IV wieku, podczas swojego życia wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.
    Współcześnie, Święty Mikołaj przybrał postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny. Obecnie powszechna forma tej postaci wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych, wykorzystywaną często w kulturze masowej.
    Z uwagi na to, że Mikołajki to święto z wielowiekową tradycją i szczególnie ukochane przez dzieci, biblioteka szkolna z chęcią włącza się w obchody i zaprasza do wspólnej zabawy. Kto odwiedzi nasze podwoje w najbliższy czwartek 6 grudnia i wypożyczy książkę – dostanie miły upominek mikołajkowy. Spieszcie się, kto pierwszy ten lepszy! Ponadto przygotowaliśmy dla Was quizy i zabawy ze Świętym Mikołajem. Mamy nadzieję, że będziemy się wszyscy świetnie bawić!

 


 

03
12.2018

Przejdź do - HHHUUURRRRAAAAA!!! Skontrum w bibliotece zakończone :)

HHHUUURRRRAAAAA!!! Skontrum w bibliotece zakończone :)

Z wielką przyjemnością informujemy wszystkich stęsknionych za biblioteką i książkami, że z dniem 30 listopada zakończyła się inwentaryzacja. W związku z tym od początku grudnia drzwi biblioteki zostają znów otwarte dla naszych młodych czytelników. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania szkolnej książnicy! :)
W galerii prezentujemy kilka zdjęć z naszych poczynań inwentaryzacyjnych, oj działo się– koniecznie zobaczcie!


30
11.2018

Przejdź do - 21 - dniowa akcja czytania z "Gangiem słodziaków" - podsumowanie

21 - dniowa akcja czytania z "Gangiem słodziaków" - podsumowanie

Nadszedł czas na podsumowanie 21-dniowego programu czytelniczego, zorganizowanego przez sieć sklepów Biedronka, do którego również włączyła się nasza szkoła. W połowie września we wszystkich klasach 1-4 zostały rozdane albumy, w których za każdy dzień głośnego czytania minimum 10 minut dziecko dostawało naklejkę. Każda klasa otrzymała również po jednym pluszowym słodziaku, który towarzyszył dzieciakom i zachęcał ich do czytania. Udział w programie był niewątpliwie świetną okazją do tego, aby wyrobić sobie nawyk codziennego sięgania po książkę i obcowania ze słowem czytanym na głos. Wspólne głośne czytanie z pewnością pozwoliło też miło spędzić czas w gronie najbliższych i zacieśnić więzy rodzinne. Uczniowie, którzy podjęli wyzwanie codziennie zbierali podpisy rodziców potwierdzające ich działalność czytelniczą, a w zamian dostawali od swojego wychowawcy naklejkę.
Uczniowie, z klas 1-3, którzy którzy zdobyli wszystkie punkty zostali nagrodzeni dyplomami podczas apelu szkolnego, który odbył się 8 listopada. Klasy czwarte również zostaną uhonorowane na najbliższym apelu, który odbędzie się pod koniec listopada.

Poniżej prezentujemy ilość uczniów w poszczególnych klasach, którym udało się zebrać wszystkie naklejki:

1a – 9 osób

1b – 10 osób

2a – 10 osób

2 b – 10 osób

3 a – 4 osoby

4a – 2 osoby

4 b – 7 osób

Gratulujemy im wytrwałości i mamy nadzieję, że wspaniała przygoda z książką będzie przez nich kontynuowana każdego dnia :-).

13
11.2018

Przejdź do - Wiersz o bibliotece - wyniki konkursu

Wiersz o bibliotece - wyniki konkursu

Za nami Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji został ogłoszony konkurs na wiersz o bibliotece. Poniżej prezentujemy efekty pracy młodych poetów, którym gratulujemy pomysłowości i życzymy dalszych sukcesów w tworzeniu utworów poetyckich. 

Nagrodami w konkursie są dyplomy i oczywiście książki, które zostaną uroczyście wręczone podczas apeli szkolnych. Wiersze ozdobiły również schody szkolne, zamieszczone zostały także na wystawce bibliotecznej.

  

I miejsce – Kacper Żak z kl. 8b

 

Biblioteka”

 

Do biblioteki chodzę często,

czasem jest tam od ludzi gęsto

książek czytam wiele,

nie to co moi przyjaciele.

W bibliotece jest bardzo dużo książek,

można je znaleźć, bo jest tam zawsze porządek.

Pani Bibliotekarka jest miła,

przez co każdemu przypasiła*.

Potrafi też być surowa,

prawie jak pani mundurowa.

W bibliotece nie można hałasować,

dlatego można się tam wyluzować.

 

* Przypasić - przypasować

 

II miejsce – Kajetan Skowroński z kl. 8b

 

Gdy ochotę na czytanie mam,

tylko jedno miejsce znam,

książki czytam i oddaję,

biorę kolejną i zostaję,

przez nie dużo wiedzy mam,

może szóstkę otrzymam,

zawsze ich pełno aż po głowę,

są piękne, nowe i kolorowe.

 

 

Wyróżnienie – Michał Dudek z kl. 1a

 

Biblioteka

Biblioteka, Biblioteka...

kusi i wabi małego człowieka.

Stoi regałów rząd książek cały,

które przeczytać chce człowiek mały.

Tutaj komiksów wielki jest raj,

historii przeróżnych i bajek czar.

Przenieść nas mogą w magiczny świat

i możesz w nim robić co tylko się da.

Siedzi za biurkiem Pani i radzi.

Małego człowieka w świat książek wprowadzi.

Zarazi czytaniem, zachęci lekturą,

pomoże, doradzi i będzie miło.

Mały więc człowiek literki poznaje.

Czytać się uczy i radę daje.

Przygodę z książkami zaczyna szumnie.

Biblioteka – jak to brzmi dumnie!

 

08
11.2018

Przejdź do - Niepodległa

Niepodległa

 11 Listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jest to jedno z najważniejszych świąt państwowych dla wszystkich Polaków. Szczególnie uroczyście jest obchodzone w tym roku, ze względu na okrągły jubileusz – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku Polska po 123 latach zaborów wreszcie odzyskała wolność.

Biblioteka szkolna również włącza się w obchody tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia, prezentując gazetkę okolicznościową – zapraszamy do obejrzenia i przy okazji refleksji na temat wolności…

06
11.2018

"Ku pokrzepieniu serc" - konkurs recytatorski w MBP w Jaworznie

W dniach 30 i 31 października w Budynku Głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie odbył się finał konkursu recytatorskiego „Ku pokrzepieniu serc”. Celem głównym konkursu było uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaś zaproszeni do udziału zostali uczniowie klas III-VI ze wszystkich jaworznickich szkół. Siedmioro dzieci z naszej szkoły podjęło wyzwanie i przy wsparciu nauczycieli i rodziców przygotowało patriotyczne wiersze. Wraz z opiekunem wycieczki, panią wicedyrektor Bożeną Galon, stawili się w wyznaczonym dniu w bibliotece miejskiej i wspaniale zaprezentowali przed publicznością. Jury oceniało nie tylko płynność recytacji wiersza, ale również jego interpretację, stworzenie odpowiedniego wyrazu artystycznego, wyrażonego w postawie i geście scenicznym, stroju oraz oprawie muzycznej.

Wszystkim uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 14 gratulujemy wspaniałych wystąpień i życzymy wielu okazji do rozwijania swoich umiejętności recytatorskich.

 


 

05
11.2018

Statystyka, statystyka...

Zaczął się już listopad, więc czas najwyższy na październikowe podsumowania miesiąca. Bierzemy tu pod uwagę okres od 1 do 17 października, gdyż w kolejnych dniach wystartowało skontrum. Sytuacja przedstawia się następująco:
122 uczniów i nauczycieli odwiedziło wypożyczalnię biblioteczną i wypożyczyło 111 książek, jak wynika z liczb, niektórzy tylko oddawali książki
Najbardziej aktywną klasą była 5 B – NA NICH ZAWSZE MOŻNA LICZYĆ!
Najwięcej wypożyczeń miało miejsce 3 października – 23 książki trafiły w ręce naszych miłych czytelników.
Uczniowie niezwykle chętnie przebywali na przerwach w bibliotece, korzystając z książek na miejscu, o czym świadczą liczby - odnotowano aż 201 odwiedzin w czytelni.
Na tym koniec podsumowań, tymczasem inwentaryzacja znajduje się już w fazie zaawansowanej i mamy nadzieję, że uczniowie niedługo znów będą mogli nas odwiedzać, bo często pytają kiedy biblioteka znów będzie otwarta


 

 

 

"Za każdym razem, gdy książka trafia w kolejne ręce, za każdym razem, gdy ktoś wodzi po jej stronach wzrokiem, z każdym nowym czytelnikiem jej duch odradza się i staje się coraz silniejszy." ("Cień wiatru", Carlos Ruiz Zafón)

02
11.2018

Skontrum

 

Uwaga! Skontrum w bibliotece...

 

Pragniemy poinformować wszystkich uczniów, rodziców i grono pedagogiczne, że od 18 października 2018 do odwołania biblioteka będzie zamknięta z powodu inwentaryzacji księgozbioru. Mamy nadzieję, że szybko uda nam się uporać z tym zadaniem i dzieciaki znów będą mogły regularnie nas odwiedzać i wypożyczać książki.

Za utrudnienia przepraszamy.

 


18
10.2018

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

– Konkurs dla młodych poetów

 

Czy wiecie, że październik jest miesiącem, w którym Biblioteka Szkolna obchodzi swoje święto? W 1999 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zapoczątkowało tę uroczystość. Na początku ograniczała się ona tylko do jednego dnia, ale już od 2008 roku trwa przez cały miesiąc.

Z tej okazji zachęcamy do odwiedzania naszej „solenizantki” - biblioteki i wypożyczania interesujących Was książek.

Serdecznie zapraszamy też do wspólnej zabawy: stwórzcie wiersz, poemat, rymowankę, fraszkę, odę... - utwór poetycki wykorzystany przez Was może być dowolny. Czego ma dotyczyć dzieło literackie przez Was stworzone?... właśnie biblioteki! Zwycięska praca zostanie nagrodzona, zaś utwór umieszczony na schodach głównych i na stronie szkoły w zakładce - Biblioteka.

Życzymy ciekawych pomysłów i z niecierpliwością czekamy na Wasze propozycje :-)

 

Poniżej prezentujemy regulamin konkursu:

 

04
10.2018

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych