Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

GODZINY PRACY

BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

nauczyciel bibliotekarz -  Bożena Galon 

           nauczyciel bibliotekarz -  Elżbieta Homlak         

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

PONIEDZIAŁEK 8:00 – 15:00

WTOREK 7:30 – 15:30

ŚRODA 7:30 – 15:30

CZWARTEK 8:00 – 15:00

PIĄTEK NIECZYNNA - (dzień wewnętrzny)

 

 

LOGO BIBLIOTEKI

 

 

 

Artykuły

Przejdź do - Konkurs plastyczny z Astrid Lindgren - wyniki

Konkurs plastyczny z Astrid Lindgren - wyniki

Nadszedł czas na podsumowanie styczniowego konkursu plastycznego. Przypomnijmy, że uczniowie mieli za zadanie stworzyć okładkę do wybranej przez siebie książki Astrid Lindgren. Wpłynęło 11 wspaniałych dzieł, które zostały ocenione przez jury, w skład którego weszli następujący nauczyciele: Joanna Górecka, Marzena Karwat, Maria Wątroba, Gabriela Machejek i Marta Adamiec. Komisji przewodniczyła pani Areta Pierzchała-Kaczanowska - nauczyciel plastyki. Wszystkim Paniom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i rzetelną ocenę prac.
Teraz pora przejść do spraw najważniejszych - a mianowicie ogłoszenia wyników. Dzieła naszych uczniów oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-4 i klasy 5-8.

W pierwszej kategorii sytuacja przedstawia się następująco:
1 miejsce - Franciszek Dąbrowski z kl. 4 a
2 miejsce - Laura Wojciechowska z kl. 4 b
3 miejsce - Zofia Drapich z kl. 2 a

W kategorii klas starszych tak oto prezentuje się podium:
1 miejsce - Justyna Kumiega z kl. 6 b
2 miejsce - Zofia Nowak z kl. 5 b
3 miejsce - Natan Śmiech z kl. 5 b

 

Zostały przyznane również trzy wyróżnienia, które otrzymali:
Emilia Kowalczyk z kl. 5 a
Beniamin Śmiech z kl. 5 b 
Adam Brożek z kl. 7 b

 

Wszystkie ilustracje zostały wyeksponowane w galerii bibliotecznej na korytarzu szkolnym, gdzie można je podziwiać. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za chęci, wspaniałe pomysły i świetną zabawę. Na najbliższym apelu szkolnym otrzymają oni pamiątkowe dyplomy, zaś zwycięzcy dodatkowo zostaną nagrodzeni książkowymi upominkami. Serdecznie Wam gratulujemy, mamy nadzieję, że Wasze talenty będziecie w dalszym ciągu pielęgnować i ciągle rozwijać :-).
 

06
02.2019

III Wojewódzki Konkurs Plastyczny Mangaka’s Art „Manga w różnych zawodach”

Gorąco zachęcamy wszystkich uczniów klas IV-VIII do udziału w III Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Mangaka’s Art „Manga w różnych zawodach”, który został objęty honorowym patronatem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach.
Konkurs jest organizowany od siedmiu lat. Od 2017 roku ma rangę wojewódzką. Jego podsumowanie odbywa się podczas „Dnia Japońskiego”, któremu towarzyszą liczne atrakcje. Prace konkursowe są oceniane przez profesjonalnych rysowników ze Śląskiego Klubu Fantastyki – „Sekcję 9” zajmującą się szeroko pojętą kulturą Japonii.
Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu (ul. Korczoka 98, 41-806 Zabrze). Prace konkursowe należy przesyłać na adres szkoły lub dostarczać osobiście do 8 marca 2019 roku
Szczegółowe informacje znajdują się regulaminie.

 

 

04
02.2019

Styczniowa statystyka

Oto nadszedł czas na podsumowania styczniowej aktywności czytelniczej naszych uczniów. W tym miesiącu wypożyczonych zostało 279 książek: 95 lektur i 184 związanych z zainteresowaniami naszych milusińskich. Wypożyczalnię biblioteczną odwiedziło 349 osób, zaś w czytelni odnotowano aż  649 odwiedzin. Wnioski są takie, że uczniowie bardzo chętnie przebywają w bibliotece na przerwach i okienkach między lekcjami.
Największą liczbę wypożyczeń odnotowano 17 stycznia, kiedy to gościliśmy w bibliotece pierwszoklasistów, którzy tego dnia byli pasowani na czytelnika i mogli wypożyczyć po raz pierwszy książkę. Trzeba przyznać, że od razu wzięli się solidnie do pracy i osiągnęli bardzo ładny wynik. Tak oto na pierwszym miejscu znalazła się klasa 1 b  z największą liczbą 71 książek! Drugie miejsce należy do klasy 2 a - która wypożyczyła 40 książek, zaś na trzecim miejscu znów pierwszaki - tym razem klasa 1a z wynikiem 29 wypożyczeń. Tuż za podium znalazła się klasa 8 b (26 książek), ale trzeba przyznać, że dzielnie walczyli cały miesiąc. Tuż za nimi znalazła się klasa 2 b z 25 książkami na swoim koncie. Najlepsza dotychczas 5 b w tym miesiącu oddała palmę pierwszeństwa młodszym kolegom, ale mamy nadzieję, że nie odpuści tak łatwo wypracowanej pozycji lidera.
To by było na tyle. Kolejne podsumowania już za miesiąc, a tymczasem mamy nadzieję, że chętnie weźmiecie udział w naszej akcji "Zabierz książkę na ferie". Gratulujemy najlepszym i zapraszamy do biblioteki :-).
 

 

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła." Wisława Szymborska

04
02.2019

Przejdź do - HURRA!!! NADCHODZĄ FERIE ZIMOWE :-)

HURRA!!! NADCHODZĄ FERIE ZIMOWE :-)

Kochani, zbliżają się wytęsknione przez Was ferie zimowe. Życzymy Wam, aby były one przede wszystkim śnieżne, pełne atrakcji i wypoczynku od codziennych obowiązków szkolnych. Abyście jak najwięcej czasu spędzali na świeżym powietrzu wśród zimowych szaleństw, a także z rodziną i przyjaciółmi. Bardzo ważne jest, aby ten czas był dla Was bezpieczny – wracajcie do szkoły cali i zdrowi.
Z tej okazji przygotowane zostały wystawki ozdobione zimowymi rysunkami, pokolorowaniem których zajęli się nasi kochani uczniowie, za co im serdecznie dziękujemy. Efekty tej pracy można zobaczyć w galerii.

Z uwagi na to, że w czasie ferii będziecie mieli więcej wolnych chwil, prosimy byście nie zapomnieli również o książkowych przyjaciołach. Zapraszamy do wzięcia udziału w przygotowanej przez nas akcji – ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA FERIE. Zanim rozpocznie się dwutygodniowa laba, wypożyczcie książki, aby nie stały smutne na regałach w bibliotece. Z pewnością umilą Wam niejedną chwilę :-).

 

31
01.2019

Przejdź do - Pierwszoklasiści czytelnikami!

Pierwszoklasiści czytelnikami!

17 stycznia odbyło się uroczyste pasowanie uczniów pierwszych klas na czytelników. Na drugiej lekcji do biblioteki zawitała klasa 1b, zaś na piątej godzinie lekcyjnej klasa 1a, oczywiście w towarzystwie wychowawców.
Dla pierwszoklasistów zostały przygotowane różne książeczki dostosowane do ich wieku oraz nowiutkie karty czytelników. Po miłym powitaniu dzieci wysłuchały fragmentu baśni "Żabi król" autorstwa braci Grimm, następnie zostały zapytane o inne tytuły baśni, które są im znane. Kolejne zadanie polegało na odgadywaniu przez maluchy przekręconych tytułów popularnych bajek. Trzeba przyznać, że świetnie sobie z tym poradzili. Następnie głos zabrały żywe książki, skarżyły  się one na swój ciężki los, który zgotowali im niedbający o nie czytelnicy. W ich role wcielili się uczniowie z klasy 8b - Weronika i Bartek. Dzieci z uwagą wysłuchały tych żali i obiecały, że będą dobrze traktować biblioteczne książki. W tym miejscu młodzi adepci wstali i powtarzali za bibliotekarzem słowa uroczystej przysięgi. Od tej pory pierwszaki zostały włączone w poczet prawdziwych czytelników.
Po krótkim zapoznaniu się z zasadami korzystania z biblioteki i wypożyczania wreszcie nadszedł ten najbardziej wyczekiwany moment: dzieciaki mogły sobie wybrać i wypożyczyć po raz pierwszy książkę.
Było nam bardzo miło gościć w bibliotece tak zacne grono nowych czytelników. Mamy nadzieję, że będą u nas stałymi bywalcami. Może nawet zostaną przyjaciółmi biblioteki, na co ogromnie liczymy! :-)
 

18
01.2019

Przejdź do - Czytać? Tak! Ale co? - propozycje książkowe

Czytać? Tak! Ale co? - propozycje książkowe

W bibliotece znajduje się dużo interesujących książek, dlatego czasem wybór bywa trudny. W związku z tym zachęcamy do zapoznania się z kilkoma tytułami nieco bliżej, a być może zachęci Was to do sięgnięcia po nie. Gazetka ścienna przed biblioteką zawiera zdjęcia okładek wraz z krótkim opisem ich treści. Ponad to w bibliotece prezentowane przez nas książki ułożone zostały na jednej półce, aby łatwo można je odnaleźć.
Wśród polecanych publikacji znalazły się:
45 puknięć w głowę - Grzegorz Kasdepke
Najwyższa góra świata - Anna Onichimowska
Co to znaczy...101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń - Grzegorz Kasdepke
Daleki rejs - Anna Onichimowska
Z przysłowiami za pan brat - Renata Piątkowska
Bolek i Lolek: szalony pościg - Rafał Witek
Przygody Filipka - Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz
Marysiu, jak myślisz? - Manuela Gretkowska
Opowiadania o zwierzętach dla mojej córeczki - Oliver Dupin
Karola Karotka i klub silnych dziewczyn - Christian Bieniek
Agencja detektywistyczna - Jacek Dubois
Kocie historie - Tomasz Trojanowski
 

08
01.2019

UWAGA! Konkurs plastyczny w bibliotece

Zapraszamy wszystkich młodych artystów do udziału w konkursie plastycznym. Wybierzcie sobie książkę Astrid Lindgren i stwórzcie do niej ilustrację okładki. Reszta zależy od Waszej inwencji twórczej i pomysłowości. Preferowany przez nas rozmiar pracy plastycznej to format A3, wtedy Wasze dzieła będą się wspaniale prezentować wystawione na korytarzu szkolnym. Ilustracje umieszczone zostaną również na stronie internetowej szkoły - w zakładce biblioteka. Dla zwycięzców przewidziano oczywiście nagrody, tym bardziej zachęcamy wszystkich do spróbowania swoich sił w konkursie. Na złożenie dzieła w bibliotece macie czas do 31 stycznia. Szczegółowy regulamin konkursu prezentujemy poniżej. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć Wam powodzenia. Czekamy z niecierpliwością na Wasze prace. Do dzieła! 

 

 

 

Regulamin konkursu

Zaprojektuj okładkę do książki Astrid Lindgren”

 

 1. Celem konkursu jest:

 • aktywizacja uczniów

 • zachęcenie uczniów do zapoznania się z książkami Astrid Lindgren

 • rozbudzenie ich wyobraźni, kreatywności i umiejętności plastycznych

 • dostrzeżenie uczniów zdolnych, mających talent w tej dziedzinie

 • docenienie chęci i starań uczniów na forum szkoły.

 1. Adresatem konkursu są wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Jaworznie.

 2. Termin trwania konkursu mija 31 stycznia. Prosimy o składanie prac w bibliotece szkolnej.

 3. Prace powinny być przygotowane przez uczniów indywidualne, każdą z nich należy podpisać imieniem, nazwiskiem i podać numer klasy. Przyjmowane są tylko prace autorskie.

 4. Praca powinna mieć formę ilustracji, technika wykonania zależy od inwencji uczestników.

 5. Preferowany jest rozmiar pracy w formacie A3, jednak przyjmowane będą też prace w innych formatach.

 6. Przewidziano nagrody książkowe i dyplomy dla zwycięskich uczestników. Dodatkowo prace wszystkich uczniów biorących udział w konkursie zostaną wyeksponowane na korytarzu szkolnym przed biblioteką, gdzie wszyscy uczniowie będą mogli je podziwiać, jak również na stronie szkoły w zakładce – biblioteka.

 7. Udział w konkursie wiąże się z jednoznacznym udzieleniem przez autorów prawa do nieodpłatnego wykorzystania ich prac w celu publikacji na stronie internetowej i na terenie szkoły.

 

 

 

04
01.2019

Przejdź do - Styczeń z Astrid Lindgren

Styczeń z Astrid Lindgren

 Astrid Lindgren to znana szwedzka autorka książek dla dzieci. Urodziła się 14 listopada 1907 w Vimmerby, a zmarła 28 stycznia 2002 w Sztokholmie. Tysiące milusińskich na całym świecie pokochało przygody bohaterów, występujących w powieściach stworzonych przez pisarkę. Do tych, które szczególnie zaskarbiły sobie sympatię młodych czytelników należą: Pippi Pończoszanka, Dzieci z Bullerbyn, Bracia Lwie Serce, Dzieci z ulicy Awanturników, Ronja, córka zbójnika, Mio, mój Mio, Lotta z ulicy Awanturników czy Emil ze Smalandii.
Co sprawia, że dzieła Astrid Lindgren są tak wyjątkowe? W odpowiedzi na pytanie, skąd czerpie inspiracje, autorka wyjaśnia: 
"Nie istnieje żadne inne dziecko, które może mnie zainspirować, poza tym dzieckiem, którym sama niegdyś byłam. Do pisania książek dla dzieci wcale nie jest konieczne posiadanie własnych dzieci. Trzeba tylko samemu kiedyś być dzieckiem. I mniej więcej pamiętać, jak to było." 

Dwa miesiące temu, w listopadzie, minęła 111 rocznica urodzin pisarki, natomiast pod koniec tego miesiąca mija 17 lat odkąd odeszła. Z uwagi na ten fakt miesiąc styczeń będzie poświęcony właśnie jej twórczości. W związku z tym przygotowane zostały wystawki przybliżające postać i dorobek autorki, wyeksponowane zostały również książki Astrid Lindgren, które posiadamy w bibliotece. Mamy nadzieję, że zachęci to uczniów do sięgnięcia po nie. Oprócz tego nasi młodzi czytelnicy będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym i samodzielnie zaprojektować okładkę książki autorstwa właśnie Astrid Lindgren. Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy!

 

 

 

03
01.2019

Grudzień w liczbach - podsumowanie!

Rozpoczął się nowy rok, więc czas na grudniowe podsumowania aktywności czytelniczej. W miesiącu kończącym 2018 rok odnotowano 246 odwiedzin uczniów i nauczycieli w bibliotecznej wypożyczalni, podczas których wypożyczono 202 książki: 71 lektur i 131 książek beletrystycznych oraz związanych z zainteresowaniami. Z liczb wynika, że niektórzy tylko zwracali pozycje książkowe do biblioteki, nie wypożyczając nic w zamian. Do najbardziej aktywnych klas należały klasy piąte:

5B zajęła pierwsze miejsce – uczniowie tej klasy wypożyczyli w sumie 30 książek, tuż za nią na miejscu drugim znalazła się klasa 5A28 książek. Natomiast miejsce trzecie należy do klas 4B, 6A i 8B – uczniowie każdej z tych klas wypożyczyli po 21 książek.

Sporo osób korzystało z czytelni – odnotowano aż 339 odwiedzin, z czego bardzo się cieszymy.

Największa liczba wypożyczeń miała miejsce 6 grudnia, kiedy to Święty Mikołaj nagradzał wypożyczenie książki drobnym upominkiem.

Tak oto wygląda podsumowanie miesiąca, zwycięskim klasom gratulujemy i życzymy dalszego zapału do czytania.

Może wśród postanowień noworocznych nasi młodzi czytelnicy mają też i takie, by w tym roku przeczytać dużo książek?

 
„Czytasz jakąś książkę po raz pierwszy, poznajesz nowego przyjaciela; czytasz ją po raz drugi, spotykasz starego.” (Przysłowie chińskie)

02
01.2019

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Życzymy śnieżnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, przede wszystkim odpoczynku od codziennych zmagań, chwili refleksji i złapania oddechu przed nowymi wyzwaniami. Aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy i spełnienie marzeń a pod choinką znalazło się wiele prezentów, także tych książkowych.

 Bibliotekarze

 

     

17
12.2018