Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

GODZINY PRACY

BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

nauczyciel bibliotekarz -  Bożena Galon 

           nauczyciel bibliotekarz -  Elżbieta Homlak         

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

PONIEDZIAŁEK 8:00 – 15:00

WTOREK 7:30 – 15:30

ŚRODA 7:30 – 15:30

CZWARTEK 8:00 – 15:00

PIĄTEK NIECZYNNA - (dzień wewnętrzny)

 

 

LOGO BIBLIOTEKI

 

 

 

Artykuły

Wspaniałych Wakacji!

Kochani, rok szkolny dobiega już końca, a wraz z nim czas wielomiesięcznej wytężonej pracy. Przed nami dwa miesiące zasłużonego odpoczynku. Wszystkim naszym uczniom, ich rodzicom a także pracownikom szkoły życzymy słonecznych, beztroskich, radosnych oraz bezpiecznych wakacji. Niech ten letni czas będzie pełen przygód i wspaniałej zabawy oraz miło spędzonego czasu z wciągającą książką ;-).

Bibliotekarze

 


18
06.2019

Podsumowanie roczne

Podsumowanie roczne pracy biblioteki szkolnej

 

Kochani, tak jak było obiecane, poniżej prezentujemy bilans statystyki z całego roku szkolnego. Bierzemy tu pod uwagę okres od 5 września 2018, kiedy karty czytelników były już gotowe, do 6 czerwca 2019, gdyż w pierwszym tygodniu miesiąca kończącego rok szkolny uczniowie mogli jeszcze wypożyczać ostatnie książki. W wypożyczalni odnotowano 1 755 odwiedzin, podczas których wypożyczono 1 494 książki. W czytelni zaś miało miejsce 2 595 odwiedzin. Z naszych obserwacji wynika, że dużą większość wypożyczanych książek stanowiły te związane z zainteresowaniami naszych uczniów.

Warto przypomnieć również fakt, że od 18 października do 30 listopada zeszłego roku w bibliotece szkolnej miało miejsce skontrum, z powodu którego była zamknięta.

Nadszedł również czas na podsumowanie aktywności poszczególnych klas: najwięcej książek w tym roku szkolnym wypożyczały klasy pierwsze i drugie. Natomiast jeśli chodzi o zestawienie trzech najlepszych czytelników, to sytuacja prezentuje się następująco:

 

Emilia Wirska                kl. 1a      45 książek

Magdalena Czarnecka   kl. 1b      45 książek

Maja Kucharska             kl. 1b      36 książek

 

Trzeba przyznać, że wyniki są godne podziwu, osoby te podczas apelu kończącego rok szkolny mogą liczyć na dyplomy i nagrody. Serdeczne gratulacje dla najlepszych! :-)

 


 

 

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

 

chińskie przysłowie

 

 

 

10
06.2019

Czas na zwrot książek

Zakończenie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Nadszedł więc czas aby rozliczyć się również z biblioteką i zwrócić wypożyczone pozycje. Dzień dzisiejszy był ostatnim, w którym uczniowie mogli jeszcze zaopatrzyć się w książki, od przyszłego tygodnia prosimy Was o ich oddawanie. Od poniedziałku poszczególne klasy będą również sukcesywnie zdawać podręczniki szkolne. Bardzo prosimy wszystkich uczniów o  rzetelne podejście do sprawy, tak aby wakacje zacząć bez zaległych zobowiązań. Lada chwila ogłoszone zostanie również podsumowanie czytelnictwa z całego roku szkolnego oraz to na co najbardziej czekają wszyscy uczniowie - zestawienie trzech najlepszych czytelników. Do zobaczenia w bibliotece! :-)

 


06
06.2019

Podsumowanie maja

Kolejny miesiąc za nami, w związku z tym nastał czas aby go podsumować. W maju odnotowano aż 256 odwiedzin w wypożyczalni i 347 w czytelni bibliotecznej. Uczniowie i nauczyciele wypożyczyli w sumie 171 książek: 32 lektury i aż 139 książek związanych z zainteresowaniami czytelników. Najwięcej wypożyczeń w miesiącu - czyli 23 miało miejsce 6 maja.
Tak oto prezentuje się majowe podium czytelnicze:
 
1 miejsce     kl. 1a           44 książki
2 miejsce     kl. 1b           34 książki
3 miejsce     kl. 2a i 2b     24 książki
 
Nie da się ukryć, że najwięcej czytają najmłodsi zostawiając starsze klasy daleko z tyłu w rankingach.
Tymczasem przed nami jeszcze tylko roczne podsumowanie statystyki i zacznie się wyczekiwana przez wszystkich laba wakacyjna. Powoli hamujemy z wypożyczeniami a od przyszłego tygodnia skoncentrujemy się na zwrotach książek oraz podręczników szkolnych do biblioteki.

„Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem.”
Jarosław Iwaszkiewicz
 

 

 

03
06.2019

Przejdź do - Wakacje zbliżają się wielkimi krokami...

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami...

...o czym możemy się przekonać podziwiając najnowszą biblioteczną wystawkę. Nie obyło się bez znaczącego i pełnego zaangażowania udziału naszych uczniów. Na szczególną uwagę zasługują latawce własnoręcznie wykonane przez Maję i Michała. Dzięki temu już teraz w szkole mamy mały przedsmak lata. Wszak za równe trzy tygodnie rozpocznie się pierwszy dzień letniej laby. Tymczasem trwa gorący okres w szkole oraz walka uczniów o jak najlepsze oceny. Życzymy powodzenia w tych ostatnich tygodniach wytężonej pracy i zapraszamy do podziwiania efektów naszej wspólnej twórczości :-).
 
 

30
05.2019

Przejdź do -  Przerwa na czytanie - relacja

Przerwa na czytanie - relacja

W dniu dzisiejszym nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Przerwa na czytanie". Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim już po raz czwarty zorganizowała tę ogólnopolską kampanię czytelniczą. Mogą w niej wziąć udział wszystkie typy szkół i palcówek oświatowych, ale do współpracy mogą zaprosić też szkoły partnerskie z zagranicy. Wśród celów akcji wymienić należy następujące: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Honorowymi Patronami wydarzenia jest Fundacja „ABCXXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, Lubuski Kurator Oświaty – pani Ewa Rawa oraz Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego – pan Jacek Wójcicki. Zaś Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich objęło  nad tym przedsięwzięciem Patronat medialny. Dodatkowo akcja ta realizowana jest  w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Co roku miłośników czytania przybywa i starają się pobić dotychczasowy rekord. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem, do czego również dołożyliśmy cegiełkę.
8 maja na dwóch kolejnych przerwach lekcyjnych sporo uczniów, ale również kilkoro przedstawicieli grona pedagogicznego, przyjęło zaproszenie i podjęło się wspólnego czytania. Podczas przerwy obiadowej na sali gimnastycznej skupiła się całkiem pokaźna grupa pasjonatów słowa pisanego. Trzeba przyznać, że była to przerwa niezwykła, zupełnie odmienna od wszystkich dotychczasowych. Na pewno mniej gwarna, pełna skupienia i zaczytania. Uczniowie mieli możliwość przyniesienia ze sobą wybranej przez siebie książki. Dla tych, którzy zapomnieli egzemplarza ze swojej domowej biblioteczki, z pomocą przyszły zasoby szkolnej książnicy. Na kolejnej przerwie, w nieco bardziej kameralnym gronie, poszczególni uczniowie czytali kolegom i koleżankom szkolnym fragmenty lektury „Czarna owieczka” Jana Grabowskiego.
W efekcie akcja skupiła 98 uczestników, jak na pierwszy raz wynik jest wielce zadowalający. Bardzo nam miło, że nasi uczniowie tak licznie dopisali - bardzo wszystkim dziękujemy. Podziękowania należą się również nauczycielom za czynny udział w akcji i dawanie dobrego przykładu swoim podopiecznym, jak również za życzliwość i miłą współpracę. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas jeszcze więcej.


08
05.2019

Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2019

Jak co roku w maju Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich jest organizatorem Tygodnia Bibliotek. Jest to już XVI edycja ogólnopolskiego projektu, promującego bibliotekę i czytelnictwo. Jego celem jest ukazanie wagi bibliotek i czytania w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza. Ważnym jest też  zainteresowanie książką różnych grup społecznych.

Każdego roku Tydzień Bibliotek odbywa się pod innych hasłem,  oraz wydarzenie promuje plakat - te nieodzowne elementy wyłonione  zostają na łamach konkursu.

Tegorocznym hasłem jest #biblioteka.

#biblioteka – za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Marka biblioteka jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.(źródło: sbp.pl)

W ramach Tygodnia Bibliotek nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej kampanii "Przerwa na czytanie". Akcja odbywa się już w po raz czwarty, a jej pomysłodawcą jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Mamy nadzieję, że 8 maja chętnie się przyłączycie do wspólnego czytania, szczegóły udostępnione zostały na plakatach oraz będą regularnie przypominane przez szkolny radiowęzeł. Zapraszamy do udziału wszystkich uczniów, jak również nauczycieli.

PS. 8 maja to również dzień szczególny dla wszystkich bibliotekarzy - wtedy to obchodzą oni swoje święto. Życzenia będą mile widziane :-)


06
05.2019

Kwiecień w liczbach

Nastał już maj, więc czas najwyższy na podsumowania poprzedniego miesiąca.

Bierzemy tu pod uwagę pierwszy i ostatni tydzień kwietnia.Wypożyczalnię biblioteczną w tym czasie odwiedziło 81 osób i wypożyczyło 86 książek: 36 lektur i 50 książek będących zainteresowaniami czytelniczymi uczniów. Z biblioteki na miejscu skorzystano 131 razy, co jak w poprzednich miesiącach stanowi całkiem ładny wynik.

Najwięcej wypożyczeń miało miejsce tuż przed długim majowym weekendem - 30 kwietnia, kiedy to 29 książek trafiło w ręce naszych młodych czytelników. Z pewnością przyczyniła się do tego klasa 3a, której uczniowie w tym dniu chętnie zaopatrywali się w lektury.

Ma to również oddźwięk w podsumowaniach miesięcznych:

klasa 3a zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 28 książek, na drugim miejscu znalazła się klasa 1b z wynikiem 14 książek, zaś tuż za nimi z wynikiem 13 książek znalazła się klasa 2a.
Gratulujemy najlepszym i zachęcamy do korzystania z biblioteki w kolejnych miesiącach.

 

 

 

"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera."

 

Monteskiusz

 

02
05.2019

Drugoklasiści sprawdzili się z wiedzy o lekturze "Oto jest Kasia".

W poniedziałek 29 kwietnia podczas zajęć lekcyjnych uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami zajmowali się omawianiem lektury szkolnej „Oto jest Kasia”.

Książka ta po raz pierwszy została wydana w 1959 roku. Została napisana przez Mirę Jaworczakową - polską pisarkę, która jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, a także opowiadań historycznych. Główną bohaterką książki jest ośmioletnia Kasia, która bardzo dobrze się uczy i jest ulubienicą całej rodziny. Ogromna zmiana w zachowaniu Kasi następuje, kiedy na świat przychodzi jej siostra Agnieszka. Dziewczynka nie może pogodzić się z utratą uprzywilejowanej pozycji w rodzinie, jest zazdrosna i sfrustrowana. Jej bunt dotkliwie odczuwają zarówno domownicy, jak również koledzy i koleżanki ze szkoły. Kasia przestaje się też uczyć i ma coraz gorsze stopnie, w efekcie czego grozi jej powtarzanie klasy. Dopiero kiedy Agnieszka zapada na ciężką chorobę, do której przyczyniła się Kasia, dziewczynka zmienia swe nastawienie, uświadamia sobie, że kocha siostrzyczkę i zaczyna pracować nad sobą.

Na lekcje drugoklasistów tego dnia zawitał bibliotekarz szkolny. Spotkanie zaczęło się od rozmowy na temat lektury. Okazało się, że nie wszystkim dzieciom ta książka przypadła do gustu. Uczniowie byli raczej łagodni w ocenie zachowania Kasi, rozumiejąc jej emocje i powody złego postępowania. Spora część dzieci zadeklarowała, że chciałaby mieć ją w gronie kolegów szkolnych. Z pewnością „Oto jest Kasia” jest utworem, z którego dzieci mogły wyciągnąć sporo wniosków dla siebie.

Następnie uczniowie mogli się sprawdzić, uzupełniając test wiadomości o lekturze. Trzeba przyznać, że wymagał on sporej wiedzy i bardzo dobrej pamięci szczegółowych faktów. Wyłonienie zwycięzcy miało na celu również wytypowanie przedstawiciela naszej szkoły do konkursu ogólnomiejskiego. Po podliczeniu wszystkich punktów w czołówce znalazły się: Aleksandra Kornobis z klasy 2b, Zofia Drapich z klasy 2a i Emilia Surma z klasy 2b. Osoby te zostaną nagrodzone dyplomami podczas najbliższego apelu szkolnego.

Najlepszym gratulujemy i trzymamy kciuki za przedstawiciela drugich klas, który będzie reprezentował szkołę podczas etapu miejskiego.

 

 

 

29
04.2019

Przejdź do - Młodzi artyści z klas 1-3 stanęli na wysokości zadania! :-)

Młodzi artyści z klas 1-3 stanęli na wysokości zadania! :-)

Na przełomie marca i kwietnia zachęcaliśmy Was do udziału w konkursie plastycznym "Moja ulubiona książka". Przypomnijmy, że była to już druga edycja tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia, którego organizatorem jest Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Na nasz apel odpowiedziało sześciu uczniów, którzy w wyznaczonym terminie złożyli swe wspaniałe dzieła w bibliotece. Prace, które spełniły wszystkie formalne wymagania, zostały wysłane aż do Gdańska. Teraz z pewnością są poddawane profesjonalnej ocenie jury. Nam nie pozostaje nic innego, jak mocno trzymać kciuki.

Nie mniej jednak, dla nas przede wszystkim liczą się chęci i zaangażowanie naszych młodych artystów - a tego im nie brakuje. Dlatego każda osoba, która stworzyła plakat reklamujący swoją ulubioną książkę, na najbliższym apelu szkolnym otrzyma dyplom i drobny upominek. Dziękujemy za udział i zachęcamy do rozwijania Waszego talentu plastycznego przy każdej nadarzającej się okazji! :-)

29
04.2019