Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

 

 

 

PONIEDZIAŁEK      8:00 – 15:30

WTOREK                 7:00 – 14:00

ŚRODA                    7:00 – 14:00

CZWARTEK            8:00 – 15:30

PIĄTEK                    7:00 - 14.00

 

 

 

 

Nauczyciele bibliotekarze

 

mgr Aneta Bergieł
mgr Bożena Galon
mgr Elżbieta Homlak

 

LOGO BIBLIOTEKI

 

 

Artykuły

Interesująca propozycja dla pasjonatów programowania

Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie zaprasza na bezpłatne spotkania w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania CodeWeek 2019. Oprócz tego od września 2019 do października 2020 w Klubie Młodego Programisty odbywać się będą cykliczne warsztaty z nauką programowania dla dzieci. Warto skorzystać z takiej oferty i rozwinąć swoje umiejętności, do czego gorąco zachęcamy.
Na szkolnych tablicach ogłoszeń zostały wyeksponowane szczegółowe informacje na temat projektu, prezentujemy je również poniżej.
 

08
10.2019

Konkurs literacki - podsumowanie

Nadszedł czas na podsumowanie wrześniowego konkursu literackiego "Moje wspomnienie z wakacji". Miło nam, że cztery osoby z naszej szkoły podjęły wyzwanie i opisały wydarzenia, które były ich udziałem w wakacyjny czas. Prace te zostały wnikliwie przeczytane i ocenione, o konsultację został również poproszony nauczyciel języka polskiego.
Pierwsza z konkursowych prac powstała przy udziale dwóch osób - Amelii Mikos i Julity Szwarc z kl. 5b, które wspólnie wybrały się do Energylandii i opisały dzień wspaniałej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Do wypowiedzi pisemnej dołączyły pamiątkowe zdjęcie, które niewątpliwie dodaje jej atrakcyjności.
Wiktoria Grubka z kl. 7a złożyła pracę, która przypomina powieść psychologiczną a jej treść jest nieco tajemnicza. Zastosowała w niej sporo środków stylistycznych, które sprawiają, że obok tego opowiadania nie można przejść obojętnie.
Na szczególną uwagę zasługuje trzecia wypowiedź pisemna, stworzona została przez uczennicę klasy 1b - Lidię Stawarz. Dziewczynka wykazała się znajomością liter i umiejętnością budowania całych zdań. Praca została świetnie zaplanowana pod względem technicznym - posiada stronę tytułową, nagłówek, ciekawe rozwinięcie oraz zabawne zakończenie. Całość robi wrażenie i bezsprzecznie jest godna uznania.

Podsumowując powakacyjny konkurs biblioteczny pragniemy oznajmić, że wszystkie z prac są nietuzinkowe i bardzo pomysłowe. Nie da się ich ze sobą zestawić i porównać w taki sposób, aby wybrać najlepszą. Dlatego każda z uczestniczek pisarskich zmagań zostanie nagrodzona na najbliższym apelu szkolnym. Serdecznie gratulujemy chęci, zapału i talentu. Życzymy wielu okazji do rozwijania Waszych umiejętności literackich :-).

07
10.2019

Przejdź do - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2019

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2019

Październik jest miesiącem, w którym biblioteki szkolne obchodzą swoje święto. Tradycja ta została zapoczątkowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku. Wtedy to - 18 października - po raz pierwszy miało miejsce to wydarzenie. Do roku 2007 uroczystość ograniczała się do jednego dnia, był to corocznie czwarty poniedziałek października. Od 2008 roku całomiesięczne obchody zastąpiły poprzednie jednodniowe święto.
Kto lubi spędzać czas z książką, ten dobrze wie, jak ważną rolę podczas czytania odgrywa wyobraźnia, regularnie czytając pobudzamy  ją i rozwijamy. Pewnie z tego względu w tym roku święto obchodzone jest pod hasłem "Wyobraź sobie". Pod tym artykułem prezentujemy również plakat nawiązujący do tegorocznych obchodów miesiąca bibliotek szkolnych.
Nasza biblioteka także włączyła się do wspólnego świętowania. Z tej okazji uczniom klas 1-5 zaproponowano udział w 21-dniowej akcji czytelniczej z "Gangiem słodziaków". Mamy nadzieję, że wielu z  nich podejmie wyzwanie - trzymamy mocno kciuki. Zostały też przygotowane wystawy tematyczne, do oglądania których serdecznie zachęcamy. W tym szczególnym dla nas miesiącu zapraszamy wszystkich do częstych odwiedzin w szkolnej bibliotece. Do zobaczenia!
 
 

02
10.2019

Statystyka wrześniowa

Za nami już pierwszy miesiąc nauki, jak również i działalności biblioteki szkolnej. Czas zatem na podsumowanie czytelniczej aktywności naszych uczniów. We wrześniu 245 czytelników odwiedziło wypożyczalnię i zaopatrzyło się w 227 książek, co jak na początek roku stanowi całkiem ładny i satysfakcjonujący wynik. Spora część osób zaopatrywała się w lektury zadane przez polonistów do przeczytania. Nie zabrakło również tych, którzy sięgali po książki związane z zainteresowaniami, czytane dla czystej przyjemności. W czytelni odnotowano 235 odwiedzin, zaczęły zaglądać do nas również lubiące książki pierwszaki, mimo że pasowanie na czytelnika jeszcze przed nimi.

Nadszedł moment prezentacji klas, które we wrześniu wypożyczyły największą liczbę pozycji:

1 miejsce – 2b (39 książek)

2 miejsce – 3a (31 książek)

3 miejsce – 2a (23 książki)

UWAGA! nauczyciele mają też niezły wynik wypożyczeń – 24 książki.

Cieszymy się z Waszych wyników i zapraszamy wszystkich do częstego korzystania z biblioteki!

 

„Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie.” - Francis Bacon

 

01
10.2019

Powakacyjny konkurs biblioteczny

Zaczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim wiele miesięcy nauki i licznych obowiązków uczniowskich. Aura pogodowa już coraz bardziej jesienna, poranki i wieczory coraz chłodniejsze... a tak niedawno były słoneczne wakacje i czas wolny! Właśnie dlatego chcemy przywołać te beztroskie chwile i tym samym ogłaszamy konkurs literacki „Moje wspomnienie z wakacji”. Opiszcie wyjazd, przygodę, spotkanie bądź wydarzenie, które było dla was wspaniałe, niecodzienne, zaskakujące czy zapadające w pamięć i miało miejsce właśnie w wakacje. Oceniany będzie sposób i poprawność pisemnej wypowiedzi oraz estetyka pracy. Mamy nadzieję, że poloniści zgodzą się zasiąść w jury, by ocenić Waszą twórczość. Poniżej prezentujemy regulamin konkursu. Dla najlepszych oczywiście przewidziano dyplomy i upominki. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko życzyć Wam lekkiego pióra, trzymamy mocno kciuki i już nie możemy doczekać się Waszych prac! ;-)

17
09.2019

Przejdź do - Witamy w nowym roku szkolnym!

Witamy w nowym roku szkolnym!

Za nami dwa miesiące słodkiej laby, 2 września oficjalnie rozpoczął się nowy rok szkolny. Podręczniki już rozdane, nowe pudełko i karty czytelników przygotowane, wystawka okolicznościowa już dawno powieszona... Nie pozostaje nam nic innego jak serdecznie zaprosić Was do regularnego odwiedzania i korzystania ze szkolnej biblioteki :-) Mamy nadzieję, że będziemy się z Wami spotykać jak najczęściej, do zobaczenia!


 

 

09
09.2019

Wspaniałych Wakacji!

Kochani, rok szkolny dobiega już końca, a wraz z nim czas wielomiesięcznej wytężonej pracy. Przed nami dwa miesiące zasłużonego odpoczynku. Wszystkim naszym uczniom, ich rodzicom a także pracownikom szkoły życzymy słonecznych, beztroskich, radosnych oraz bezpiecznych wakacji. Niech ten letni czas będzie pełen przygód i wspaniałej zabawy oraz miło spędzonego czasu z wciągającą książką ;-).

Bibliotekarze

 


18
06.2019

Podsumowanie roczne

Podsumowanie roczne pracy biblioteki szkolnej

 

Kochani, tak jak było obiecane, poniżej prezentujemy bilans statystyki z całego roku szkolnego. Bierzemy tu pod uwagę okres od 5 września 2018, kiedy karty czytelników były już gotowe, do 6 czerwca 2019, gdyż w pierwszym tygodniu miesiąca kończącego rok szkolny uczniowie mogli jeszcze wypożyczać ostatnie książki. W wypożyczalni odnotowano 1 755 odwiedzin, podczas których wypożyczono 1 494 książki. W czytelni zaś miało miejsce 2 595 odwiedzin. Z naszych obserwacji wynika, że dużą większość wypożyczanych książek stanowiły te związane z zainteresowaniami naszych uczniów.

Warto przypomnieć również fakt, że od 18 października do 30 listopada zeszłego roku w bibliotece szkolnej miało miejsce skontrum, z powodu którego była zamknięta.

Nadszedł również czas na podsumowanie aktywności poszczególnych klas: najwięcej książek w tym roku szkolnym wypożyczały klasy pierwsze i drugie. Natomiast jeśli chodzi o zestawienie trzech najlepszych czytelników, to sytuacja prezentuje się następująco:

 

Emilia Wirska                kl. 1a      45 książek

Magdalena Czarnecka   kl. 1b      45 książek

Maja Kucharska             kl. 1b      36 książek

 

Trzeba przyznać, że wyniki są godne podziwu, osoby te podczas apelu kończącego rok szkolny mogą liczyć na dyplomy i nagrody. Serdeczne gratulacje dla najlepszych! :-)

 


 

 

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

 

chińskie przysłowie

 

 

 

10
06.2019

Czas na zwrot książek

Zakończenie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Nadszedł więc czas aby rozliczyć się również z biblioteką i zwrócić wypożyczone pozycje. Dzień dzisiejszy był ostatnim, w którym uczniowie mogli jeszcze zaopatrzyć się w książki, od przyszłego tygodnia prosimy Was o ich oddawanie. Od poniedziałku poszczególne klasy będą również sukcesywnie zdawać podręczniki szkolne. Bardzo prosimy wszystkich uczniów o  rzetelne podejście do sprawy, tak aby wakacje zacząć bez zaległych zobowiązań. Lada chwila ogłoszone zostanie również podsumowanie czytelnictwa z całego roku szkolnego oraz to na co najbardziej czekają wszyscy uczniowie - zestawienie trzech najlepszych czytelników. Do zobaczenia w bibliotece! :-)

 


06
06.2019

Podsumowanie maja

Kolejny miesiąc za nami, w związku z tym nastał czas aby go podsumować. W maju odnotowano aż 256 odwiedzin w wypożyczalni i 347 w czytelni bibliotecznej. Uczniowie i nauczyciele wypożyczyli w sumie 171 książek: 32 lektury i aż 139 książek związanych z zainteresowaniami czytelników. Najwięcej wypożyczeń w miesiącu - czyli 23 miało miejsce 6 maja.
Tak oto prezentuje się majowe podium czytelnicze:
 
1 miejsce     kl. 1a           44 książki
2 miejsce     kl. 1b           34 książki
3 miejsce     kl. 2a i 2b     24 książki
 
Nie da się ukryć, że najwięcej czytają najmłodsi zostawiając starsze klasy daleko z tyłu w rankingach.
Tymczasem przed nami jeszcze tylko roczne podsumowanie statystyki i zacznie się wyczekiwana przez wszystkich laba wakacyjna. Powoli hamujemy z wypożyczeniami a od przyszłego tygodnia skoncentrujemy się na zwrotach książek oraz podręczników szkolnych do biblioteki.

„Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem.”
Jarosław Iwaszkiewicz
 

 

 

03
06.2019