Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

PONIEDZIAŁEK

8:00 – 14:00

WTOREK

7:00 – 14:00

ŚRODA

7:00 – 14:00

CZWARTEK

8:00 – 14:00

PIĄTEK

7:00 – 14:00

 

Nauczyciele bibliotekarze

mgr Aneta Bergieł
mgr Bożena Galon
mgr Elżbieta Homlak

 

LOGO BIBLIOTEKI

 

 

Artykuły

Podsumowanie listopada

Rozpoczął się już grudzień, więc czas na bilans aktywności czytelniczej z poprzedniego miesiąca. Odnotowano w nim 259 odwiedzin w bibliotecznej wypożyczalni, podczas których wypożyczono 215 książek: 40 lektur i  175 książek beletrystycznych oraz związanych z zainteresowaniami - te zdecydowanie przeważyły nad obowiązkowymi pozycjami książkowymi. Z liczb wynika, że niektórzy tylko zwracali pozycje książkowe, nie wypożyczając nic w zamian. W czytelni odnotowano następującą liczbę odwiedzin - aż 272.

W listopadzie grono czytelników zasilili pierwszoklasiści i od razu szturmem podbili biblioteczne podium:

1B - 51 książek

1A - 39 książek

2B - 30 książek

Tuż za nimi znaleźli się nauczyciele z liczbą 21 wypożyczonych książek.

Jeśli chodzi o ranking najlepiej czytających w danym miesiącu uczniów to wygląda on następująco:

Magdalena Czarnecka z kl. 2B - 10 książek

Leon Drzewiecki z kl. 1B - 8 książek

Igor Smacki z kl. 1B - 7 książek

Paweł Banasik z kl. 3A - 6 książek

Kacper Smolarczyk z kl. 1A - 6 książek

Lidia Stawarz z kl. 1B - 6 książek

Emilia Wirska z kl. 2A - 6 książek

Wszystkim znakomitym czytelnikom serdecznie gratulujemy, zostaną oni nagrodzeni ślicznymi zakładkami podczas najbliższego apelu szkolnego.

Tyle, jeśli chodzi o podsumowania, tymczasem trwają już przygotowania do hucznych obchodów Dnia Świętego Mikołaja, na które serdecznie wszystkich zapraszamy!

 

 

"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji." (Maria Dąbrowska)

 

 

 

02
12.2019

Przejdź do - Trzecioklasiści kontra "Sposób na Elfa"

Trzecioklasiści kontra "Sposób na Elfa"

W poprzednim tygodniu uczniowie klas trzecich mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o lekturze "Sposób na Elfa". W tym celu wypełnili oni test wyboru zawierający 14 pytań. Trzeba przyznać, że poszło im całkiem nieźle i z tego powodu mamy aż piętnastu laureatów tego konkursu! :-) Zostaną oni nagrodzeni dyplomami na najbliższym apelu szkolnym. Tak oto prezentuje się podium:
 
 
Podczas zajęć lekcyjnych dzieciaki wykonywały projekty okładek do przerabianej lektury. We wszystkich pracach widać ogrom starań i zaangażowania -  zostaną one wyeksponowane w galerii bibliotecznej. Ilustracje te również zostały poddane wnikliwej ocenie wychowawców i bibliotekarza szkolnego. Z obu  klas zostały wybrane najbardziej pomysłowe i staranne rysunki. Uczniowie, którzy w konkursie plastycznym zdobyli wyróżnienie lub jedno z trzech pierwszych miejsc również zostaną uhonorowani podczas piątkowego apelu - oto i oni:
 
 
Wszystkim laureatom składamy serdeczne gratulacje. Mamy nadzieję, że przygody psiaka Elfa na długo zapadną w Waszej pamięci i być może skłonią Was do sięgnięcia po kolejne tomy z jego perypetiami.
Serdeczne podziękowania należą się wychowawcom klas trzecich - pani Annie Bańkowskiej i pani Marioli Gładys - za wspaniałą współpracę, życzliwość  oraz świetny pomysł na konkurs plastyczny ;-)
 

25
11.2019

Przejdź do - Dzień Kredki w szkolnej bibliotece

Dzień Kredki w szkolnej bibliotece

W dniu dzisiejszym obchodzony był w naszej bibliotece Dzień Kredki. Podczas przerw lekcyjnych uczniowie mogli skorzystać z przygotowanych wcześniej kolorowanek i oddać się twórczej rozrywce. Dla młodszych dzieci była to sposobność do spotkania z ulubionymi postaciami z bajek oraz ćwiczenia  dokładności i precyzji. Dla starszych zaś była to okazja do relaksu pomiędzy poszczególnymi zajęciami szkolnymi.
Obecnie popularne są również kolorowanki dla osób dorosłych, zawierają bardziej skomplikowane i szczegółowe formy, często inspirowane motywami roślinnymi i zwierzęcymi.

Udowodniono, że kolorowanie obrazków wprowadza w stan wewnętrznego spokoju i równowagi, wzmacnia koncentrację i pobudza kreatywność. Kolorowanie wycisza umysł i pomaga zapomnieć o codzienności, dlatego polecamy te formę każdemu, kto chce miło i przyjemnie spędzić czas oraz rozbudzić swoją wyobraźnię! :-)

22
11.2019

Przejdź do - Pierwszaki czytelnikami!

Pierwszaki czytelnikami!

W dniu dzisiejszym w naszej bibliotece miało miejsce bardzo ważne wydarzenie - uczniowie pierwszych klas zostali włączeni w poczet pełnoprawnych czytelników. Uroczystość zaczęła się wędrówką dzieci z sali lekcyjnej do biblioteki, podczas której musiały one odpowiedzieć na pięć literackich zagadek. Za każde prawidłowe rozwiązanie grupa otrzymywała kartkę z literką. Aby wejść do szkolnej krainy książek dzieci musiały z literek ułożyć słowo klucz, którym okazał się być wyraz "BRAWO". Następnie pierwszoklasiści zostali zaznajomieni z biblioteką szkolną i zasadami w niej panującymi. Poznali też magiczną książkę, która skarżyła się na złe traktowanie i dała dzieciom kilka rad, jak należy się z nią obchodzić, aby mogła im służyć przez wiele lat. Kulminacyjnym momentem spotkania była uroczysta przysięga, którą dzieci złożyły, powtarzając słowa za bibliotekarzem. Od tego momentu stały się one naszymi czytelnikami i wreszcie mogły wypożyczyć swoje pierwsze książki.

Było nam niezmiernie miło gościć w naszej bibliotece uczniów klas pierwszych wraz z wychowawcami. Mamy nadzieję, że przygoda z książką jaką właśnie zaczęli, stanie się ważnym elementem ich szkolnej historii.

 

18
11.2019

Przejdź do - Podsumowanie 21-dniowej akcji czytelniczej z Gangiem Słodziaków

Podsumowanie 21-dniowej akcji czytelniczej z Gangiem Słodziaków

Nadszedł czas na podsumowanie akcji, do której w październiku zaproszone zostały klasy 1-5. Głównym celem przedsięwzięcia było wyrobienie nawyku codziennego czytania, dlatego też uczniowie na specjalnych kartach zdobywali za każdy dzień podpis swojego opiekuna, na miejscu którego wychowawca klasy umieszczał naklejkę. Ci, którzy zdobyli wszystkie punkty, zostaną na najbliższym apelu nagrodzeni imiennymi dyplomami. Najaktywniejsze klasy dostaną również maskotki i dyplomy, które wychowawca będzie mógł wyeksponować w sali lekcyjnej. Tak oto prezentuje się ranking poszczególnych klas:

 

3B - 8 osób - 1 miejsce
1B - 7 osób - 2 miejsce
2A - 7 osób - 2 miejsce
1A - 6 osób - 3 miejsce
2B - 6 osób - 3 miejsce
3A - 4 osoby
4A - 4 osoby
5B - 3 osoby
5A - 2 osoby

 

Gratulujemy wytrwałym czytelnikom, mamy nadzieję, że codzienna przygoda z czytaniem będzie przez Was nadal kontynuowana!!! :-)
 

12
11.2019

Przejdź do - Listopadowe wystawki

Listopadowe wystawki

Za oknami nastała typowo jesienna aura, z tego powodu zachęcamy Was, aby ją sobie troszkę pokolorować, sięgając po interesującą książkę.

Listopad jest również miesiącem, w którym co roku obchodzone jest Święto Niepodległości, na pamiątkę wydarzeń z 1918 roku. Wtedy to Polska po 123 latach zaborów stała się znów wolnym krajem.

W związku z wymienionymi powyżej okolicznościami, powstały nowe wystawy biblioteczne, do obejrzenia których serdecznie wszystkich zapraszamy.

 

 

06
11.2019

Statystyka październikowa

Nastał już listopad, więc czas najwyższy na podsumowanie poprzedniego miesiąca. W październiku bibliotekę odwiedziło 231 osób i wypożyczyło 175 książki: 57 lektury i 118 książek związanych z zainteresowaniami uczniów.  W czytelni odnotowano aż 436 odwiedzin, z czego bardzo się cieszymy.
Do najlepiej czytających klas w tym miesiącu należą:
3a   24 książki
2b   19 książek 
2a   18 książek
Tuż za nimi 4a   16 książek
Nauczyciele też nieźle się spisali - wypożyczyli 18 książek.
Od początku roku szkolnego prowadzimy również ranking najlepiej czytających w danym miesiącu uczniów.
We wrześniu byli to:
Nikodem Pacek z kl. 2b   9 książek
Maja Kucharska z kl. 2b   6 książek
Maciej Gębala z kl. 2a   6 książek
Zofia Drapich z kl. 3a   6 książek
Październikowe podium prezentuje się następująco:
Zofia Drapich z kl. 3a   7 książek
Maciej Gębala z kl. 2a   6 książek
Emil Żoczek z kl. 5 b   6 książek
Matylda Bujniak z kl. 2 a   5 książek
Uczniowie ci zostaną nagrodzeni podczas najbliższych szkolnych apeli. Tymczasem nastał nowy miesiąc, w którym równie miło będzie Was gościć w szkolnej bibliotece!
 
 
„Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem.” - Jarosław Iwaszkiewicz
 
 

04
11.2019

Przejdź do - Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zakończył się z przytupem. W ostatnim dniu października miał bowiem miejsce w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania dla klas 1-3.

Wydarzenie było podzielone na dwie tury i odbyło się w świetlicy szkolnej. Tym razem na warsztat zostało wzięte opowiadanie „Domek na plecach” z najnowszej książki o Gangu Słodziaków autorstwa Renaty Piątkowskiej, do której ilustracje wykonał Wojciech Stachyra. Tekst utworu był czytany z podziałem na role, dlatego w pierwszej turze w rolę lektorów wcielili się bibliotekarze, pani Mariola Gładys - wychowawca klasy 3b, oraz jej podopieczni: Ola Kornobis, Ola Palka i Kostek Plac. Zaś w drugiej turze grono czytających zasiliła pani Marzena Karwat – wychowawca świetlicy, pani Anna Sobula – kierownik filii na Borach MBP w Jaworznie, oraz uczniowie klasy 3a: Zosia Drapich, Hania Larysz i Szymon Barnaś. Po wysłuchaniu tekstu dzieci miały okazję chwilę podyskutować o treści utworu, w której mowa była między innymi o nudzie. Mogły też podzielić się swoimi sposobami na pozbycie się jej.

Wszystkim osobom, które podjęły się głośnego czytania składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy również wychowawcom świetlicy za okazaną pomoc i gościnność, zaś wychowawcom i uczniom klas 1-3 za przyjęcie zaproszenia i liczne przybycie w wyznaczonym czasie do świetlicy. Mamy nadzieję, że miło i owocnie spędziliście ten czas.

 

31
10.2019

Przejdź do - Origami zawitało do SP 14

Origami zawitało do SP 14

 

Origami to sztuka składania papieru, wywodzi się ona z Chin, jednakże upowszechniła się w Japonii i dlatego uważana jest za tradycyjną sztukę japońską. „Ori” oznacza składać a „gami” papier. Klasyczne origami odbywa się bez cięcia, sklejania i dodatkowego ozdabiania papieru.

24 października przypada Światowy Dzień Origami, z tego względu postanowiliśmy włączyć się w obchody i świętować razem z naszymi uczniami.

W dniu dzisiejszym w bibliotece szkolnej wyeksponowane zostały książki o origami i różnokolorowe kartki papieru. Zainteresowani uczniowie podczas przerw lekcyjnych mogli tworzyć własne papierowe dzieła. Na przerwie obiadowej Natan z kl. 6b uczył wykonywania trudnego żurawia, zaś bibliotekarz szkolny tworzył wraz z dzieciakami „piekło-niebo”. Nie bez znaczenia jest fakt, że uczniowie chętnie współdziałali i zawiązywali grupy przy tworzeniu tych samych origami.

Za sprawą miłej współpracy i dzięki uprzejmości wychowawcy świetlicy również tam odbyły się mini warsztaty tworzenia z papieru.

Jest nam niezmiernie miło, że tak licznie i z tak dużym zaangażowaniem włączyliście się w obchody Światowego Dnia Origami, mamy nadzieję, że była to okazja do świetnej zabawy oraz nauki. Zachęcamy do sięgania po tę kreatywną formę spędzania wolnego czasu jak najczęściej.


25
10.2019

Interesująca propozycja dla pasjonatów programowania

Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie zaprasza na bezpłatne spotkania w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania CodeWeek 2019. Oprócz tego od września 2019 do października 2020 w Klubie Młodego Programisty odbywać się będą cykliczne warsztaty z nauką programowania dla dzieci. Warto skorzystać z takiej oferty i rozwinąć swoje umiejętności, do czego gorąco zachęcamy.
Na szkolnych tablicach ogłoszeń zostały wyeksponowane szczegółowe informacje na temat projektu, prezentujemy je również poniżej.
 
 

08
10.2019