Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

PONIEDZIAŁEK

8:00 – 14:30

WTOREK

7:00 – 14:00

ŚRODA

7:00 – 14:00

CZWARTEK

8:00 – 14:30

PIĄTEK

7:00 – 14:00

 

Nauczyciele bibliotekarze

mgr Aneta Bergieł
mgr Bożena Galon
mgr Elżbieta Homlak

 

LOGO BIBLIOTEKI

 

 

Artykuły

"Sposób na Elfa" - OPINIA UCZNIA

Posiadacze psów (i nie tylko!) zachęcam was do przeczytania książki ,,Sposób na Elfa" Marcina Pałasza, którą czytałem na konkurs miejski.
Jest to opowieść o psie ze schroniska i jego właścicielach: Dużym i Młodym. Autor w  świetny sposób przedstawia te same sytuacje z perspektywy psa i człowieka, przy czytaniu których można pękać ze śmiechu.
Po przeczytaniu tej książki inaczej patrzę na mojego psa.
Myślę, że lepiej go rozumiem.
 
Maciej
 25
05.2020

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Tajemnica Biblioteki" - OPINIA UCZNIA

Książka Martina Widmarka i Helleny Willis opowiada o dwójce małych detektywów. Jest to jedna z serii książek o dzieciach, które starają się rozwiązywać zagadki kryminalne. W tej części detektywi zajmują się rozwiązaniem zagadki zaginionych, cennych książek. Czy uda im się znaleźć złodzieja i odzyskać książki? Dowiecie się jeżeli przeczytacie książkę.
 

Emilia


22
05.2020

„Jest taka historia: opowieść o Januszu Korczaku” – OPINIA BIBLIOTEKARZA

„Jest taka historia, którą słyszałem od babci już wiele razy. Lubię ją. Przy jednych fragmentach się śmieję, przy innych czuję, jak coś mnie ściska w brzuchu i w gardle. To historia, którą opowiada mi moja babcia. I pewnie opowie mi ją jeszcze nieraz. Pytam czasami o te same rzeczy, bo nie wszystko rozumiem, i babcia mi cierpliwie tłumaczy. I czasami mnie zaskakuje nowymi fragmentami.”

Tak zaczyna się ta książka, Jasiek z 3 klasy jest chory, leży w łóżku i wsłuchuje się w opowieści prababci Frani. Kiedy była ona małą dziewczynką trafiła do Domu Sierot na ulicy Krochmalnej 92. Tam poznała swoich opiekunów: panią Stefę i Panadoktora – tak właśnie dzieci na niego mówiły, bez rozdzielania wyrazów pan i doktor. W tym miejscu dzieci były zadbane, wesołe, miały takie same prawa jak dorośli, każde z nich czuło się ważne i potrzebne. Co więcej, każde z dzieci miało przydzielane obowiązki, zaś w ich wspólnym domu panowało wiele ciekawych, wypracowanych wspólnie zasad i rytuałów. Jakich konkretnie? To już zostawiam Wam do przeczytania.

Książka została bardzo ciekawie i przystępnie napisana przez Beatę Ostrowicką, zaś bardzo przyjemne dla oka ilustracje wykonała Jola Richter-Magnuszewka. Treść przybliża nam postać wybitnego pedagoga, który walczył o zrównanie praw dzieci z prawami dorosłych. Uważał, że należą im się szacunek, miłość i poczucie bezpieczeństwa. Był wielkim przyjacielem dzieci, im poświęcił całe swoje życie i został z nimi aż do końca.

Zachęcam do zapoznania się z osobą Janusza Korczaka za pośrednictwem tej książki, którą gorąco polecam!

 

EH

 

 

21
05.2020

Przejdź do - Tydzień Bibliotek w SP14 - podsumowanie

Tydzień Bibliotek w SP14 - podsumowanie

Za nami Tydzień Bibliotek, w obchody którego włączyła się również nasza szkolna biblioteka i z tej okazji zaproponowano uczniom kilka atrakcji.  Przyłączyliśmy się do akcji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, polegającej na stworzeniu optymistycznego plakatu. Dzieła uczniów można podziwiać w osobnym artykule, wczoraj zostały też przesłane do umieszczenia na Facebooku MBP. 
Każdego dnia uczniowie dostawali również zadanie do wykonania w postaci krzyżówki, wykreślanki, zgadywanki bądź zaszyfrowanej informacji. Rozwiązania zagwozdek z poszczególnych dni znajdują się w galerii - zajrzyjcie koniecznie! Warto tutaj dodać, że wykreślanka była naprawdę sporym wyzwaniem. W niej ukryte zostało 25 haseł związanych z książką i biblioteką - poziomo, pionowo i na skos - od strony lewej do prawej i od prawej do lewej, czyli wszystkie możliwe kierunki, w jednym z wyrazów wkradła się literówka. Gratulacje należą się wszystkim tym, którzy podjęli się tego zadania: Madzi i Agatce, Alicji oraz Maćkowi, który odszukał nawet dodatkowe słowa pasujące do biblioteki, jak ład (biblioteczny) czy oda.
Od poniedziałku do piątku zorganizowany został też cykl Dobranockowych czytanek online. Dla osób, które najbardziej zaangażowały się w rozwiązywanie bibliotecznych łamigłówek przygotowano specjalne czytanki weekendowe, podczas których można było się zapoznać z przygodami Harry'ego Pottera. Czytaniu towarzyszyły liczne rekwizyty, które dopełniały treści książki. W sobotę przeczytane zostały fragmenty o pierwszej lekcji latania wśród pierwszoroczniaków w Hogwarcie oraz o pasjonującej rozgrywce meczu w quidditcha, z Harrym w roli głównej. W niedzielę zaś czytany był sam początek historii, z której można było się dowiedzieć co się stało z Lily i James'em, kto ukrył się pod postacią burego kota oraz dlaczego tak wielu czarodziejów hucznie świętowało.
Dziękujemy za wspólną zabawę! Bardzo się cieszymy z odzewu na Dobranockowe czytanki i gratulujemy uczniom, którzy wzięli udział w zgadywankach, gdyż wszyscy poradzili sobie świetnie! :-)19
05.2020

Dobranockowe czytanki z Pippi

W piątkowy wieczór czas spędziliśmy z rezolutną, pomysłową, odważną i bardzo samodzielną Pippi. Wprowadziła się ona do Willi Śmiesznotki ku wielkiej uciesze Anniki i Tommy'ego - dzieciaków mieszkających po sąsiedzku. Dzięki nowej koleżance zapomnieli oni o nudzie i chętnie przyłączyli się do realizacji jej wszystkich szalonych przedsięwzięć. Razem smażyli naleśniki, robili pierniczki z rozwałkowanego na podłodze ciasta, poszukiwali cennych rzeczy w okolicy oraz uratowali małego chłopca Villego przed bandą Bengta. Oprócz wciągającej historii o Pippi  tego wieczoru  towarzyszyły nam też fryzury stylizowane jej uczesaniem. O pozostałych niesamowitych przygodach tej rudowłosej dziewczynki w za dużych butach musicie przeczytać już sami. Tymczasem przed nami jeszcze dwa specjalne weekendowe spotkania z Dobranockowymi czytankami, do zobaczenia!
 


18
05.2020

Czwartkowe Dobranockowe czytanki

Wczoraj poznaliśmy historię dziewczynki o imieniu Ronja. Przyszła na świat w wieży wielkiego, starego zamczyska podczas gwałtownej burzy. Mattis, jej ojciec i herszt zbójników, przepędzał w tym czasie latające nad zamkiem złowrogie Wietrzydła, które wyły i wrzeszczały, przeszkadzając rodzącej Lovis. Ona zaś podczas porodu śpiewała, żeby wszystko poszło łatwiej i aby nowy człowiek był z gatunku tych pogodnych. Na narodziny małego członka zgrai czekali też zbójnicy Mattisa, siedząc przy ognisku na dole w wielkiej kamiennej sali. Nagle przybiegł ich herszt i oznajmił, że dziecko się urodziło. Jak tylko Lovis zniosła swoją córeczkę na dół, Mattis i jego banda bez opamiętania zakochali się w dziewczynce i od tej pory zaniedbywali swoje "zawodowe" obowiązki i woleli czas spędzać z małą niż grabić i rabować wozy w lesie.Tak zaczyna się ta opowieść, do przeczytania której gorąco zachęcam. Dzisiaj kończy się Tydzień Bibliotek, ale zanim to nastąpi, jeszcze wieczorem spotkamy się aby wspólnie poczytać.


15
05.2020

Dobranockowe czytanki po raz trzeci

Świętujemy dalej Tydzień Bibliotek. Tym razem spędziliśmy trochę czasu z Mikołajkiem i jego kompanami ze szkolnej ławki i podwórka. Opowiedział nam, jakie miał fantastyczne, niezapomniane i pełne słodkich upominków Święta Wielkanocne. Jego rodzice też z pewnością zapamiętają je na długo, ale raczej nie będą to miłe wspomnienia. Potem przeżywaliśmy z nim chwile rozczarowania i wściekłości, kiedy okazało się, że do szkoły ma się udać ubrany w nowy jasnoniebieski sweter z trzema żółtymi kaczuszkami - prezent od zachwyconej tym pomysłem mamy. Na koniec poznaliśmy historię pewnego konkursu, który przyczynił się do powstania wielu poważnych problemów i dylematów w życiu tego małego chłopca. Opowiadania pochodzą z książki "Nieznane przygody Mikołajka", której autorzy to znakomity duet - R. Goscinny i JJ. Sempe. Już dzisiaj zapraszamy na kolejne wieczorne spotkanie z literaturą dla młodych czytelników.

14
05.2020

Dobranockowe czytanki - druga odsłona

Za nami drugie spotkanie online, podczas którego zapoznaliśmy się z "Dynastią Miziołków" napisaną i zilustrowaną przez Joannę Olech. W skład szalonej rodzinki wchodzi tytułowy Miziołek - chłopiec z głową pełną pomysłów, jego pozytywnie zakręceni rodzice - Mamiszon i Papiszon, oraz młodsze "ukochane" siostrzyczki - Kaszydło i Mały Potwór. Ich zabawne perypetie umilały nam wczorajszy wieczór, a tymczasem przed nami kolejne miłe spotkanie z książkowymi przyjaciółmi, do zobaczenia! Uśmiech

13
05.2020

Dobranockowe czytanki online - relacja

Wczoraj o godzinie 19.00 odbyły się pierwsze z serii Dobranockowe czytanki. Było to spotkanie z Muminkami - bardzo sympatycznymi stworzonkami oraz całą bandą ich przyjaciół. Aby wczuć się w klimat utworu, miałam fryzurę w stylu Małej Mi (chociaż na zdjęciu tego nie widać) oraz koszulkę z jej podobizną. Był też namiot Włóczykija.

Na warsztat wzięta została książka Tove Jansson pt. "Tatuś Muminka i morze". Z treści można było się dowiedzieć, że od jakiegoś czasu Tatuś Muminka nie czuł się potrzebny oraz nie specjalnie miał coś do zrobienia. Mamusia podsunęła mu do dokończenia model latarni, który od dłuższego już czasu tworzył. Z całą rodziną zaczęli planować podróż na daleką wyspę by tam zamieszkać, co było wielkim marzeniem Tatusia Muminka. Tak zaczyna się ich wielka przygoda... Co było dalej? - tego musicie dowiedzieć się sami sięgając po tę książkę, gdyż dzisiaj przed nami zupełnie nowa historia - do zobaczenia wieczorem!


12
05.2020

Przejdź do - Akcja plakatowa "Będzie dobrze" - prace naszych uczniów

Akcja plakatowa "Będzie dobrze" - prace naszych uczniów

Bardzo nam miło, że z okazji obchodzonego właśnie Tygodnia Bibliotek dzieci odpowiedziały na naszą propozycję i włączyły się do akcji zorganizowanej przez MBP w Jaworznie, tworząc piękne, optymistyczne plakaty.


11
05.2020