Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 

PONIEDZIAŁEK

8:00 – 14:30

WTOREK

7:00 – 14:00

ŚRODA

7:00 – 14:00

CZWARTEK

8:00 – 14:30

PIĄTEK

7:00 – 14:00

 

Nauczyciele bibliotekarze

mgr Aneta Bergieł
mgr Bożena Galon
mgr Elżbieta Homlak

 

LOGO BIBLIOTEKI

 

 

Artykuły

Wspaniałych WAKACJI!

Zwrócone przez Was książki i podręczniki odpoczywają sobie w bibliotece i grzecznie czekają na następny rok szkolny. A Wam drodzy uczniowie, Waszym rodzinom oraz wszystkim pracownikom szkoły życzymy, aby zaczynające się właśnie wakacje były przede wszystkim bezpieczne, pełne wytchnienia i odpoczynku. Dużo słońca, radości, uśmiechu od ucha do ucha i wielu niezapomnianych przygód! Aha, no i oczywiście wielu okazji do poczytania dla przyjemności ;-)...
 
Tego wszystkiego życzą Bibliotekarze :-)
 

 
 


26
06.2020

Rozwiązanie zaszyfrowanego cytatu

W zeszłą środę (10 czerwca) wszystkim uczniom naszej szkoły została przesyłana zaszyfrowana wiadomość. Był to cytat o czytaniu jednego z najwybitniejszych  XVII-wiecznych uczonych, matematyka, fizyka i filozofa. Szyfr bezbłędnie złamały następujące osoby: Lidia i Ula z kl. 1b oraz Łukasz z kl. 7b - im należą się gratulacje i podziękowania za wspólną zabawę.


15
06.2020

„Nazywam się Maria Skłodowska-Curie” – OPINIA BIBLIOTEKARZA

Książkę napisał Lluis Cugota w taki sposób, jakby to Maria opowiadała nam historię swojego życia. Luisa Vera wykonała do niej ilustracje, które są takie „kwadratowe”, o ostrych rogach, mało w nich obłych kształtów. Jednak nie piszę tego dlatego, że mi to przeszkadza, ten fakt zwrócił jedynie moją uwagę. W efekcie rysunki bardzo dobrze uzupełniają treść książki.

Książka w sposób klarowny, jasny i jak najbardziej prosty opisuje etapy badań Marii i jej męża Piotra, których efektem było odkrycie dwóch nowych pierwiastków: radu i polonu. Wyjaśnia wiele zawiłych kwestii naukowych, nad którymi zastanawiali się państwo Curie. Biografia opisuje również dokonania Marii po śmierci męża, kiedy to zbiera fundusze na powstanie i otwiera Instytuty Radu w Warszawie oraz w Paryżu. Podczas I wojny światowej pracuje na froncie i organizuje radiologiczną służbę wojskową, która pomogła uratować życie wielu żołnierzy.

Na końcu książki znajduje się kalendarium przedstawiające ważne daty z dziejów polskiej noblistki oraz istotne wydarzenia historyczne i z takich dziedzin jak technika, sztuka i kultura na świecie, które miały miejsce w poszczególnych latach jej życia.

Polecam książkę zarówno młodszym uczniom, jak również młodzieży szkolnej. Dla osób interesujących się naukami ścisłymi będzie z pewnością bardzo ciekawa. Ja jednak zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę nie tylko umysły ścisłe. Uważam, że warto znać biografię wybitnej polskiej uczonej, która jako jedyna zdobyła dwie Nagrody Nobla. Z niej można dowiedzieć się ważnych faktów z jej życia prywatnego i zawodowego oraz jakie liczne przeciwności musiała pokonać, by osiągnąć sukces. Zwłaszcza, że w jej czasach kobietom bardzo trudno było studiować i pracować naukowo.

 

EH

 

12
06.2020

„Wystarczy, że jesteś” – OPINIA BIBLIOTEKARZA

Powieść tę napisała Małgorzata Gutowska-Adamczyk, która znana jest z tworzenia kobiecej literatury obyczajowej. Ta zalicza się zaś do młodzieżowej Serii z kopką. Myślę, że śmiało mogą po nią sięgnąć dziewczyny z 7 i 8 klasy.

Książka opisuje perypetie miłosne licealistki Weroniki: pełne nadziei, nieśmiałości, niewiary w siebie oraz bardzo wyidealizowane, a to za sprawą czytanej przez nią sagi Zmierzch. Faktem jest, że pierwszą miłość przeżywa się z reguły bardzo, więc każdy radzi sobie z tym, jak tylko potrafi. Ciekawie, w sposób bardzo przemyślany opisywane są sprzeczne emocje, skrajne stany, burze myśli i uczuć, które odczuwa główna bohaterka – jest to niewątpliwie duża umiejętność pisarki. Z jednej strony Weronika nie ma komu zwierzyć się z przeżywanych przez siebie wewnętrznych katuszy i dylematów, z drugiej strony traktuje je bardzo osobiście i nie wyobraża sobie dzielić się swoimi tak intymnymi sprawami np. z koleżankami z klasy. To, czego nikt nie dostrzega, z łatwością z jej twarzy wyczytuje ukochana babcia. Wyjątek stanowi też tajemniczy Piotr SPP, który trafnie doradza jej na łamach prowadzonego przez nią bloga.

Muszę przyznać, że rzadko czytam tego typu literaturę, zaś zachowanie i sposób bycia bohaterki były dla mnie miejscami irytujące (ale ja już tak mam, że często denerwują mnie kobiece postaci w książkach). Treść nie jest podzielona na rozdziały, więc trudno przerwać w jakimś momencie. Nie wydaje mi się, że tylko z tej przyczyny nie mogłam się od niej oderwać, fabuła po prostu mnie wciągnęła. Było też kilka zwrotów akcji, które okazały się dla mnie zaskakujące. Jeśli przyjąć ten fakt za kryterium oceny książki to okazuje się, że jestem na tak.

 

EH

 


05
06.2020

Przejdź do - Akcja PUZZLE!

Akcja PUZZLE!

Kochani! zapraszamy do czerwcowego, przedwakacyjnego, wspólnego układania puzzli. Wystarczy, że samodzielnie lub współpracując z bliskimi ułożysz wybrany przez Ciebie obrazek i podeślesz na stronę internetową biblioteki.
Układanie puzzli stanowi świetną rozrywkę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wspaniale integruje, uczy współpracy, dostarcza dużo fantastycznej zabawy oraz satysfakcji z ułożenia całości. Puzzle mogą też znacznie się przyczynić do usprawnienia pracy naszego mózgu. Podczas układania puzzli aktywują się obie jego półkule. Szare komórki intensywnie pracują, co znacznie zwiększa jego pojemność oraz wydajność. Dzięki temu kreatywnemu zajęciu polepsza się nasza umiejętność zapamiętywania i uczenia się, zaś nasze zdolności przestrzenne się pogłębiają. W trakcie układania puzzli mocno się koncentrujemy i skupiamy na tym zajęciu, a mózg uczy się techniki wizualnej, która przydaje się potem w rożnych formach aktywności. Organizm uspokaja się, nasz oddech staje się wolniejszy a nasze myśli są skoncentrowane na teraźniejszości, co zapewnia odprężenie  i poczucie spokoju wewnętrznego.
Jak sami widzicie, zalet układania puzzli jest całkiem sporo, dlatego też zachęcamy do wspólnej kreatywnej zabawy i podzielenia się swoim dziełem!
W galerii znajdują się już pierwsze nadesłane zdjęcia - zobaczcie koniecznie! :-)
 

01
06.2020

"Dziennik cwaniaczka: droga przez mękę" - OPINIA BIBLIOTEKARZA

Książka ta stanowi dziewiątą cześć bestsellerowego cyklu o przygodach Grega i jego rodzinki, który stworzył Jeff Kinney - amerykański projektant internetowych gier komputerowych. Cała seria wprost podbiła serca młodych czytelników, zaś wielu dorosłych dzięki niej odzyskało wiarę w czytelnictwo pokolenia swoich dzieci. Nawet najwięksi sceptycy sięgania po książki dla przyjemności dają się wciągnąć w pełne śmiesznych przygód zapiski w dzienniku głównego bohatera.
Tym razem mama Grega wymyśla rodzinną podróż samochodową, która ma być niezapomniana i zbliżyć do siebie całą rodzinę. W tym celu korzysta z licznych porad i pomysłów zawartych w prenumerowanym przez siebie czasopiśmie "Radosna rodzinka". Już same przygotowania do wyprawy przysparzają wielu problemów i komplikacji. Potem jest tylko gorzej.... Z książki dowiecie się m. in. co robi guma do żucia w prowadnicy szyberdachu, co takiego wygrał Manny - młodszy brat Grega - na jarmarku, dlaczego jego starszy brat Rodrick nie został wpuszczony do restauracji, czemu nasz cwaniaczek trafił do weterynarza oraz jakie skutki przyniosła ważna, służbowa rozmowa telefoniczna ojca w trakcie prowadzenia auta.
Dziennik czyta się niezwykle szybko, bo znaczną jego większość stanowią obrazki. Opisane w książce przygody rodziny Heffleyów są śmieszne, zabawne i wciągające, ale tylko z perspektywy czytelnika - im z pewnością do śmiechu nie jest! Tym bardziej, że Greg (jak sam twierdzi) dokonuje zawsze niewłaściwych wyborów... Jak będzie tym razem? Sprawdźcie sami, polecam!
 
EH
 

29
05.2020

Przejdź do - Przed nami trzy ważne powody...

Przed nami trzy ważne powody...

...do świętowania! Już dzisiaj od samego rana trwa Dzień wszystkich Mam! W przyszłym tygodniu swoje święto będą miały Dzieciaki - małe i duże, zaś 23 czerwca życzenia będą przyjmować Tatusiowie. Aby podkreślić wagę tych okazji powstały nowe wystawy, które pojawiły się już na terenie szkoły. Będą umilały Wam czas odwiedzin w szkole podczas konsultacji oraz zwrotu książek i podręczników. Być może komuś z Was przypomną o tych ważnych datach. Z okazji tych miłych okoliczności zapraszamy na trzy spotkania z cyklu Dobranockowe czytanki online. Już dzisiaj wieczorem pierwsze z nich - właśnie z okazji Dnia Matki, Wasze mamy również będą mile widziane, do zobaczenia! :-)
 


26
05.2020

Przejdź do -  Biblioteka szkolna już dyżuruje.

Biblioteka szkolna już dyżuruje.

Nastąpiło jednak sporo zmian w związku z pandemią koronawirusa. Na głównej stronie szkoły z dniem 25.05.2020 umieszczone zostały Zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej w okresie pandemii, w których można znaleźć wszystkie potrzebne informacje, m. in. jakie są wytyczne instytucji nadrzędnych u sprawie organizacji pracy bibliotek szkolnych, w jakich godzinach bibliotekarze pozostają do dyspozycji naszych uczniów na terenie biblioteki, jaki jest harmonogram zwrotu książek bibliotecznych i podręczników szkolnych dla poszczególnych klas i jakie zasady związane z bezpieczeństwem obowiązują wszystkie osoby zwracające wypożyczone egzemplarze przed końcem roku szkolnego. Na terenie szkoły i przy stanowisku obsługi znajdują się najważniejsze wytyczne dotyczące pracy biblioteki, oto i one:


25
05.2020

"Sposób na Elfa" - OPINIA UCZNIA

Posiadacze psów (i nie tylko!) zachęcam was do przeczytania książki ,,Sposób na Elfa" Marcina Pałasza, którą czytałem na konkurs miejski.
Jest to opowieść o psie ze schroniska i jego właścicielach: Dużym i Młodym. Autor w  świetny sposób przedstawia te same sytuacje z perspektywy psa i człowieka, przy czytaniu których można pękać ze śmiechu.
Po przeczytaniu tej książki inaczej patrzę na mojego psa.
Myślę, że lepiej go rozumiem.
 
Maciej
 25
05.2020

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Tajemnica Biblioteki" - OPINIA UCZNIA

Książka Martina Widmarka i Helleny Willis opowiada o dwójce małych detektywów. Jest to jedna z serii książek o dzieciach, które starają się rozwiązywać zagadki kryminalne. W tej części detektywi zajmują się rozwiązaniem zagadki zaginionych, cennych książek. Czy uda im się znaleźć złodzieja i odzyskać książki? Dowiecie się jeżeli przeczytacie książkę.
 

Emilia


22
05.2020