Szkoła Podstawowa nr 14 im. Majora Henryka Sucharskiego w Jaworznie

Programy edukacyjne

W Szkole Podstawowej nr 14 w Jaworznie realizowane są następujące programy:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuły

Przejdź do - Pocztówka naszego miasta

Pocztówka naszego miasta

POCZTÓWKA NASZEGO MIASTA

 

W ramach Międzynarodowego Projektu pn. „Piękna nasza Polska cała” , klasa 1b począwszy od 5 grudnia 2018 roku realizuje: zadanie 12. - „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości na podany adres (celem tego działania jest wykonanie z nadesłanych pocztówek mapy Polski).

Nawiązaliśmy kontakt z koleżankami i kolegami oraz ich wychowawcami z wielu szkół w całej Polsce, wysyłamy do nich pozdrowienia, życzenia. W zamian otrzymujemy zwrotne pozdrowienia pocztówkowe z różnych miejscowości, które zamieszczamy na sporządzonej mapie Polski. Każda wizyta pani woźnej, która przynosi „pocztę” do klasy sprawia nam wiele radości. Czytamy, co piszą do nas koledzy z innych szkół i poznajemy wspaniałe widoki ich miejscowości. Patrząc na mapę, dowiadujemy się, gdzie mieszkają. To bardzo ciekawe doświadczenie. Pierwsza edycja Projektu „Piękna nasza Polska cała” dobiega już końca, ale my nie mamy zamiaru rezygnować z korespondencji z naszymi kolegami. Chcemy ich poznać bliżej, a przez to nauczyć się redagowania i pisania pozdrowień, życzeń, listów i adresowania kartek, listów. Te umiejętności na pewno się nam przydadzą. A może też zawiążą się bliższe przyjaźnie?...

Małgorzata Kozioł

 

24
01.2019

Przejdź do - Godzina kodowania

Godzina kodowania

Godzina Kodowania z Uczymy Dzieci Programować – dzielmy się radością kodowania

 

 

Uczniowie klasy 1b pod kierunkiem pani Małgorzaty Kozioł w ramach zajęć pozalekcyjnych Programowanie na dywanie oraz realizowanego programu Uczymy Dzieci Programować w dniach od 03. do 09.12.2018 roku z powodzeniem wzięli udział w kolejnym już wyzwaniu pn. „Godzina Kodowania z Uczymy Dzieci Programować – dzielmy się radością kodowania”.

Główne cele konkursu to:

  • Rozpowszechnianie inicjatywy jaką jest Godzina Kodowania;

  • Zainteresowanie programowaniem szerokiej grupy odbiorców;

  • Poszerzenie umiejętności programistycznych, wprowadzenie elementów kodowania i robotyki do codziennych zajęć dydaktycznych w szkole;

Kodowanie to rozwój logicznego, algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, rozwój kompetencji społecznych i mnóstwo dobrej zabawy. Warto przeznaczyć godzinę na aktywności związane z programowaniem, bo to inwestycja w przyszłość dziecka.

Warunkiem uzyskania Certyfikatu i Dyplomów było w okresie od 3 do 9 grudnia 2018 r. zrealizowanie zadania przygotowanego przez organizatorów ogólnopolskiego konkursu, a następnie podzielenie się w grupie na facebook www.uczymydzieciprogramowac.pl wiedzą, doświadczeniami i dobrymi praktykami w formie fotorelacji.

 

23
01.2019

Przejdź do - Ogólnopolski Konkurs 100 - lecie Odzyskania Niepodległości

Ogólnopolski Konkurs 100 - lecie Odzyskania Niepodległości

TRZYDNIOWE WARSZTATY

100 LECIE ODDZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

z OGÓLNOPOLSKIM PROGRAMEMEM

„UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ”

 

W dniach od 13 do 20 Listopada 2018 r. klasa 1b wzięła udział w kolejnym wyzwaniu - 100 Lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować. Warunkiem uzyskania Certyfikatów było wykonanie w ciągu trzech dni, trzech zadań wymagających kodowania i programowania. Zadania zostały przygotowane przez organizatorów ogólnopolskiego konkursu. Obejmowały one tematykę patriotyczną i historyczną.

Zadanie I: Jestem Polką, jestem Polakiem – co to dla mnie znaczy?

W ramach tego zadania utworzyliśmy kod z naszymi wartościami. Zajęcie przebiegało w dwóch etapach:

1. Najpierw wspólne ustaliliśmy najważniejsze dla nas wartości i zakodowaliśmy je na macie.

2.Następnie przeszliśmy do pracowni komputerowej i tam przy wykorzystaniu maty wirtualnej do kodowania zaprezentowaliśmy swobodne interpretacje tematu.

Jesteśmy dumni! To nasze kolejne, nowe, wspaniałe doświadczenia!

Zadanie II:Polska i jej sąsiedzi.

Odszukaliśmy na mapie granice naszego kraju. Ustaliliśmy, z kim Polska sąsiaduje. Poznaliśmy flagi naszych sąsiadów. Ustaliliśmy, do którego z państw należą poszczególne flagi. Zamieściliśmy mapkę (granice Polski) na macie i wyznaczyliśmy miejsca granic Polski z Rosją, Litwą, Ukrainą, Białorusią, Słowacją , Czechami i Niemcami. Oznaczyliśmy te miejsca na macie flagami tych państw.

Świetnie poradziliśmy sobie z tym zadaniem i było wiele radości.

Zadanie III: Znam swój kraj - gra planszowa

Stworzyliśmy grę planszową na macie do kodowania. Podzieliliśmy się na 4 zespoły. Losowaliśmy rzutem kostki numer pytania ( pytania dotyczyły wiedzy patriotycznej i historycznej) oraz gromadziliśmy punkty na macie ustawiając kubki na wybranych liczbach i znakach. Grupa zielonych jako pierwsza uzyskała wymaganą "czwórkę", ale wszyscy bawiliśmy się świetnie.

 

Regulamin konkursu wymagał bieżących relacji fotograficznych i opisowych z wykonania poszczególnych zadań oraz podsumowania zadań w formie ankiety on-line, z czego wywiązaliśmy się wzorowo. W konkursie uczestniczyło około 300 szkół z całej Polski. A my możemy poszczycić się kolejnym Certyfikatem.

 


 

10
12.2018

Przejdź do - "Ruch to zdrowie"

"Ruch to zdrowie"

Na zajęciach pozalekcyjnych w ramach programów własnych odbywają się zajęcia ruchowe pod nazwą „Ruch to zdrowie: zajęcia ruchowe z elementami fitness”. Zajęcia odbywają się przy muzyce w każdy wtorek od 13.45 do 14.30 na sali gimnastycznej.
Program zajęć jest przeznaczony do realizacji w roku szkolnym 2018/2019 dla dziewcząt z klas 3 i 4. Głównym celem programu zajęć jest pobudzanie aktywności uczniów, rozwijanie ich indywidualnych zainteresowań oraz przeciwdziałanie złym nawykom, promowanie zdrowego stylu życia, a także ukazanie możliwości ciekawego spędzania czasu wolnego i podnoszenie nastroju dzieci.

 

Joanna Górecka

06
11.2018

Przejdź do - Code Week

Code Week

PIERWSZAKI DAJĄ PRZYKŁAD

Klasa 1b podjęła wyzwanie

Code Week z Uczymy Dzieci Programować”

 

Upowszechniamy europejską inicjatywę - Code Week. Poszerzamy umiejętności programistyczne, kodujemy podczas codziennych zajęć dydaktycznych w szkole. Nabywamy coraz to nowe umiejętności, świetnie się bawimy. Naszą wiedzą i doświadczeniem oraz dobrymi praktykami dzielimy się z innymi. Zamieszczamy relacje w grupach na facebook.com/edusense, www.uczymydzieciprogramowac, www.facebook.com/kodowanienadywanie, www.facebook.com/CodeWeekPL.

W trwającym obecnie europejskim tygodniu kodowania zaplanowaliśmy i zgłosiliśmy na stronie www.codeweek.eu 5 wydarzeń https://codeweek.eu/my, które zostały zaakceptowane przez organizatorów konkursu Code Week. Dwa z nich już za nami. Potwierdzeniem - uzyskane Certyfikaty za każde z nich https://codeweek.eu/certificates. Oto kilka przykładów naszych poczynań.

 

Małgorzata Kozioł

 


 

22
10.2018

Przejdź do - Programowanie na dywanie

Programowanie na dywanie

 

28 września 2018 r.

PROGRAMOWANIE NA DYWANIE

w klasie 1b

Dary jesieni – układamy skrypt z warunkiem

 

Dzisiejsze zajęcia połączyły poszerzenie wiadomości o owocach i warzywach z kodowaniem. Pierwszoklasiści najpierw pogrupowali obrazki w dwa zbiory: owoce i warzywa, a następnie stworzyli skrypty uwzględniające określone warunki. Zajęcia przede wszystkim okazały się świetną zabawą, ale były także okazją do swobodnych wypowiedzi uczniów na temat korzyści płynących ze spożywania owoców i warzyw, przyczyniły się do rozwijania umiejętności planowania, rozwijania miękkich kompetencji (umiejętności pracy zespołowej, logicznego, algorytmicznego myślenie, zadaniowego podejścia do stawianych problemów).

Każdy pierwszak - uczestnik dzisiejszych zajęć z programowania potrafi:

- odczytać zakodowane za pomocą symboli graficznych informacje,

- zaplanować swoje działania i sprawdzić ich efekt,

- utworzyć kod – drogę przy pomocy strzałek kierunkowych,

- oraz chętnie i zgodnie współpracuje w zespole.

A potwierdza to prowadząca zajęcia :

wychowawca klasy 1b

Małgorzata Kozioł

 

 

01
10.2018

Przejdź do - Napisz Kartkę Bohaterom

Napisz Kartkę Bohaterom

Drodzy Uczniowie!

Drodzy Rodzice!

 

Rozpoczęliśmy projekt

„Piękna Nasza Polska Cała”.

 

Prosimy o włączenie się w ramach zadania 13. „Napisz Kartkę Bohaterom” (100 kartek na 100-u lecie odzyskania niepodległości przez Polskę) i wspólnie z dziećmi napisać kartkę do Bohatera.

  • Samodzielnie lub z pomocą Rodziców wypisujemy kartkę dla wybranego z listy na stronie internetowej (http://bohaterom.pl/wyslij-kartke) Bohatera (nie jest konieczne wpisywanie nazwiska Bohatera);

  • Ozdabiamy kartkę kolorową ilustracją;

  • Przyklejamy znaczek i przynosimy kartkę z powrotem do szkoły ( w terminie do 27 września 2018 r.);

  • W poniedziałek 1 października pójdziemy wysłać kartki.

 

Koordynator projektu: p. Małgorzata Kozioł

25
09.2018

Przejdź do - Programowanie na dywanie

Programowanie na dywanie

Programowanie na dywanie

21.09.2018 r.

 

Dzisiaj w ramach zajęć z programowania, uczniowie klasy 1b poznali sposób odszukiwania odpowiednich pól na kratownicy. Następnie wg instrukcji za pomocą kolorowych kubków zakodowaliśmy wspólnie motyla na macie do kodowania. Uwieńczeniem sukcesu były efekty pracy indywidualnej polegające na samodzielnym odczytywaniu kodów z tablicy i przełożeniu ich na kolorowe okienka na planszach. Tak się rozpoczyna nasza przygoda z programowaniem.

Wych. klasy 1b

Małgorzata Kozioł

 

24
09.2018

"Piękna Nasza Polska Cała"

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do

Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała”

wpisującego się w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Zapraszamy do obserwacji naszych poczynań.

Pierwsze zadania są już w trakcie realizacji.

Bądźmy dumni z bycia Polakami, bo przecież Polska jest najpiękniejsza!

 

21
09.2018

Uczymy Dzieci Programować

Klasa 1b wraz z wychowawcą przystąpiła do realizacji

Ogólnopolskiego programu „Uczymy Dzieci Programować”

Treści programu będą skorelowane ze wszystkimi edukacjami,

a oprócz tego jeden raz w tygodniu pierwszaczki będą poznawać tajniki programowania

podczas zajęć pozalekcyjnych - Programowanie na Dywanie.

 

19
09.2018