Drugoklasiści sprawdzili się z wiedzy o lekturze "Oto jest Kasia".

04.2019

W poniedziałek 29 kwietnia podczas zajęć lekcyjnych uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami zajmowali się omawianiem lektury szkolnej „Oto jest Kasia”.

Książka ta po raz pierwszy została wydana w 1959 roku. Została napisana przez Mirę Jaworczakową - polską pisarkę, która jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, a także opowiadań historycznych. Główną bohaterką książki jest ośmioletnia Kasia, która bardzo dobrze się uczy i jest ulubienicą całej rodziny. Ogromna zmiana w zachowaniu Kasi następuje, kiedy na świat przychodzi jej siostra Agnieszka. Dziewczynka nie może pogodzić się z utratą uprzywilejowanej pozycji w rodzinie, jest zazdrosna i sfrustrowana. Jej bunt dotkliwie odczuwają zarówno domownicy, jak również koledzy i koleżanki ze szkoły. Kasia przestaje się też uczyć i ma coraz gorsze stopnie, w efekcie czego grozi jej powtarzanie klasy. Dopiero kiedy Agnieszka zapada na ciężką chorobę, do której przyczyniła się Kasia, dziewczynka zmienia swe nastawienie, uświadamia sobie, że kocha siostrzyczkę i zaczyna pracować nad sobą.

Na lekcje drugoklasistów tego dnia zawitał bibliotekarz szkolny. Spotkanie zaczęło się od rozmowy na temat lektury. Okazało się, że nie wszystkim dzieciom ta książka przypadła do gustu. Uczniowie byli raczej łagodni w ocenie zachowania Kasi, rozumiejąc jej emocje i powody złego postępowania. Spora część dzieci zadeklarowała, że chciałaby mieć ją w gronie kolegów szkolnych. Z pewnością „Oto jest Kasia” jest utworem, z którego dzieci mogły wyciągnąć sporo wniosków dla siebie.

Następnie uczniowie mogli się sprawdzić, uzupełniając test wiadomości o lekturze. Trzeba przyznać, że wymagał on sporej wiedzy i bardzo dobrej pamięci szczegółowych faktów. Wyłonienie zwycięzcy miało na celu również wytypowanie przedstawiciela naszej szkoły do konkursu ogólnomiejskiego. Po podliczeniu wszystkich punktów w czołówce znalazły się: Aleksandra Kornobis z klasy 2b, Zofia Drapich z klasy 2a i Emilia Surma z klasy 2b. Osoby te zostaną nagrodzone dyplomami podczas najbliższego apelu szkolnego.

Najlepszym gratulujemy i trzymamy kciuki za przedstawiciela drugich klas, który będzie reprezentował szkołę podczas etapu miejskiego.